Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3500 miejsce

Kodeks pracy a BHP

  • Lex LL
  • Data dodania: 2017-03-13 13:51

Czy wiesz czym są zasady BHP? Gdzie można znaleźć przepisy związane z bezpieczeństwem i higieną pracy? Jakie prawa przysługują pracownikowi? Dowiedz się więcej!

Kodeks pracy a BHPWielu z nas wydaje się, że BHP to nieinteresujący i mało przydatny dział luźno związany z pracą. Tymczasem to właśnie BHP Opole dba o przestrzeganie praw pracowników i norm bezpieczeństwa! Każdy zakład pracy ma obowiązek przestrzegania zasad BHP – jedynym wyjątkiem są tutaj jednoosobowe działalności gospodarcze.

Inaczej wygląda to w przypadku większych firm. Tutaj wymogi zależne są od wielkości przedsiębiorstwa.
1. Firma do 10 lub 20* pracowników – osobą zajmującą się kwestiami BHP może być pracodawca (pod warunkiem, że jest przeszkolony z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy).
2. Firma do 100 pracowników – osobą odpowiedzialną za BHP może zostać jeden z pracowników. Możliwe jest także zatrudnienie zewnętrznej wyspecjalizowanej firmy.
3. Firma powyżej 100 pracowników – konieczność stworzenia specjalnej służby BHP (jedno- lub wieloosobowej).
4. Firma powyżej 600 pracowników – pracodawca ma obowiązek zatrudnienia na pełny etat co najmniej jednego pracownika BHP na 600 pracowników.

W każdym z przypadków pod uwagę bierze się liczbę wszystkich zatrudnionych osób, bez względu na wymiar czasu pracy.

*do 20 pracowników - jeśli zakres jej działalności nie przekracza trzeciej grupy ryzyka w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym

Kodeks pracy a szkolenia BHPPracodawca ma również obowiązek organizowania szkoleń BHP dla swoich pracowników. Przed zatrudnieniem pracownika konieczne jest przeprowadzenie tzw. szkoleń wstępnych.Szkolenia BHP Opole mają charakter okresowy – częstotliwość ich odnawiania jest zależna od charakteru stanowiska. Najczęściej odbywają się szkolenia dla osób, które wykonują zadania niebezpieczne. Najrzadziej okresowe szkolenia BHP Opole mają tzw. pracownicy biurowi.

Pamiętaj, że każdy pracodawca ma obowiązek przestrzegania zasad BHP!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.