Facebook Google+ Twitter

Kofeina zaburza rozwój mózgu

Kofeina towarzyszy nam od najdawniejszych lat. Wielu z nas nie wyobraża sobie dnia bez porannej kawy. Młodzież często sięga po napoje energetyczne, posiadające dużą ilość tej substancji. Najnowsze badania wykryły, że zaburza ona rozwój mózgu.

 / Fot. MarkSweepBadania przeprowadzone na szczurach przez naukowców z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Zurychu wykazały, że u młodych zwierząt, którym podawano kofeinę, zachodzi zaburzenie procesu dojrzewania ich mózgów. Szczury otrzymywały odpowiednią ilość kofeiny, która w przeliczeniu na dawki ludzkie, wynosiła od trzech do czterech filiżanek kawy. U gryzoni zaobserwowano zaburzenia najgłębszej fazy snu, a w konsekwencji zahamowanie rozwoju mózgu.

Według ekspertów, w ciągu ostatnich trzydziestu lat spozycie kofeiny przez dzieci i młodzież wzrosło aż o 70 procent. Wielką popularnością cieszą się napoje typu cola, a przede wszystkim napoje energetyczne. Te ostatnie zawierają szczególnie wysoką ilość tej substancji oraz innych o działaniu pobudzającym.

Sama kofeina nie wpływa bezpośrednio na rozwój mózgu, ale jej nadmierne spożycie obniża udział głębokiego snu podczas nocnego odpoczynku. To własnie ten czas jest kluczowy dla rozwoju młodego mózgu. Występują wtedy procesy prowadzące do zwiększenia liczby synaps - połączeń między neuronami.

"Mózg dziecka jest niewiarygodnie plastyczny właśnie w związku z dużą liczbą tworzących się w nim połączeń nerwowych. Podczas dojrzewania mózg traci wiele z tych połączeń, a dla jego właściwego rozwoju konieczne jest optymalne zarządzanie synapsami – część musi zostać zredukowana, a niektóre powinny się umocnić, przez co mózg staje się bardziej wydajny i silniejszy. Właśnie to dzieje się podczas głębokiego snu" - wyjaśnia Reto Huber, kierownik badań.

Jak donosi serwis odkrywcy.pl,w celu sprawdzenia, jak kofeina działa na młody mózg, szwajcarscy badacze podawali ten alkaloid z wodą 30-dniowym szczurom przez okres pięciu dni, sprawdzając przy tym aktywność elektryczną ich mózgów. Faza głębokiego snu, charakteryzująca się zwolnionymi falami, okazała się zredukowana już od pierwszego dnia podawania kofeiny, a stan ten utrzymywał się do 42 dnia zycia gryzonia. Wynika z tego fakt, że niekorzystny wpływ kofeiny utrzymuje się przez pewien czas, mimo zaprzestania podawania substancji. W mózgach badanych zwierząt naukowcy odkryli więcej ocalałych połączeń nerwowych, co wskazuje na brak prawidłowego działania procesu selektywnego niszczenia.

Graniczna dawka kofeiny, która nie powoduje żadnych zaburzeń w rozwoju mózgu jest trudna do ustalenia. Trudnością jest również przełożenie wyników badań na szczurach na organizm człowieka.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.