Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5508 miejsce

Kognitywistyka – przyszłość?

W nawale humanistycznych, często pokrewnych kierunków studiów, po których sytuacja absolwenta na rynku pracy będzie nie do pozazdroszczenia, pojawia się światełko w tunelu. W końcu headhunterzy ruszą i po nich.

Ważne jest jednak, aby już dziś solidnie rozważyć wybór takiego kierunku. Wybiegając dalekowzrocznie w przyszłość, może się okazać, że absolwent kognitywistyki będzie pilnie poszukiwanym specjalistą. Co prawda dziś rynek pracy wchłania na potęgę inżynierów: mechaników, automatyków i informatyków. Ale kto wie, jak sytuacja rozwinie się w ciągu najbliższych lat?

Nowe technologie już nie tylko nieśmiało pukają, ale walą do Polski drzwiami i oknami. Drenaż mózgów zaczyna się nie po, czy na studiach – ale w liceach i technikach. Zachodnie koncerny przekonały się do umysłowego potencjału mieszkających nad Wisłą młodych ludzi. W końcu sięgną po jeszcze bardziej specjalistycznie wykształcone na nowych kierunkach osoby.

Czy kognitywistyka będzie takim kierunkiem? Czym właściwie jest ta dziedzina?

Z angielskiego, cognitive science to interdyscyplinarna dziedzina naukowa, wytworzona przez unifikację nauk szczegółowych zajmujących się systemami poznawczymi ze szczególnym uwzględnieniem człowieka i systemów sztucznych takich, jak komputery. Trochę to skomplikowane, niemniej celem kognitywistyki jest całościowe spojrzenie na zagadnienie umysłu, poznania jego funkcjonowania i struktury myślenia. Gdzieś na końcu kognitywistyka zahacza o temat budowy sztucznej inteligencji, a raczej maszyny, która wykorzystując zaimplementowaną jej znajomość owych funkcji, zastąpi w przyszłości człowieka w niektórych działaniach.

Mimo wszystko kognitywistyka jest nauką humanistyczną. Łączy w sobie takie dziedziny jak filozofia, psychologia czy logika. Pojawiają się też elementy lingwistyki – oczywiście w odniesieniu do języka komputerów. Cognitive science, czyli nauki kognitywne, jako dyscyplina naukowa, miały swój początek w Stanach Zjednoczonych w 1975 roku, gdzie od 1976 roku zaczęto wydawać fachowy kwartalnik „Cognitive Science”. Za cel działalności postawiono sobie zadanie wyjaśnienia przebiegu procesów poznawczych człowieka w połączeniu ze sztucznymi systemami, a wyniki prac publikowano właśnie w owym magazynie.

Po trzydziestu latach, wiele z tamtych opracowań stało się rzeczywistością. Dzisiejsi absolwenci takich kierunków studiów, jak automatyka i robotyka, wdrażają ową wiedzę w życie. Jednak przy szybkim rozwoju nowych technologii, koncerny mogą zacząć poszukiwać i wyławiać naukowców zdolnych do opracowania zupełnie nowych rozwiązań w ich firmach.

Czy zatem kognitywistyka to dobry wybór? Dzisiaj nie sposób odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie. Z pewnością jednak popyt na wiedzę stricte naukową, związaną jednocześnie z nowymi technologiami, będzie coraz większy. I chociaż na razie kierunek kognitywistyka otworzyła tylko jedna uczelnia w Polsce – Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu – to jednak warto śledzić jego rozwój oraz stopień penetracji i zainteresowania przez przyszłych pracodawców.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.