Facebook Google+ Twitter

Kogo nienawidzą Amerykanie? (sondaż)

Brytyjski Instytut Demoskopijny YouGov zapytał 7,150 dorosłych mieszkańców Stanów Zjednoczonych o ich nastawienie do innych państw. Respondenci odpowiadali czy dany kraj jest wrogiem czy przyjacielem USA?

Mat. ilustr. https://www.pri.org/stories/2016-09-23/pro-trump-egyptians-thoughts-us-election / Fot. Credit: Photo by VectorOpenStockBrytyjski Instytut Demoskopijny YouGov zapytał 7,150 dorosłych mieszkańców Stanów Zjednoczonych o ich nastawienie do innych państw. Respondenci odpowiadali czy dany kraj jest wrogiem czy przyjacielem USA?

Każdy z ankietowanych udzielił swojej opinii o losowo wybranych 15 z 144 krajów. Kryteria wyboru określono jako nienaukowe ale uznano, że próbka stanowi ważny wynik dla większości krajów każdego kontynentu (z wyjątkiem Antarktydy) oraz zdecydowanej większości ludności świata. Możliwymi odpowiedziami były "Sprzymierzeniec", "Przyjazny", "Nieprzyjazny", "Wróg" lub "Nie wiem".

Trudno jednoznacznie uznać czy wskazanie danego narodu jako wroga, należy postrzegać w kategoriach strachu, lęków i niepewności. Niemniej pierwsza dziesiątka ze 144 krajów świata, oceniana pod kątem zdecydowanie nieprzychylnego nastawienia, to przede wszystkim kraje arabskie (islamskie wedle innych kryteriów). Niemniej na szczycie znalazła się Korea Północna (57 proc.), nie zabrakło Rosji w czołówce, która zajęła 6. miejsce (22 proc.).

W porównaniu do listy siedmiu państw, którym Donald Trump odmówił wjazdu na terytorium Stanów Zjednoczonych, wygląda to niemal identycznie: Iran (2.), Syria (3.), Irak (4.), Libia (7.), Somalia (8.), Jemen (12.) i Sudan (14.). Oczywiście obywatele USA, którzy głosowali na obecnego prezydenta, stanowią większość poparcia dla jego polityki, a to daje swój wyraz w wynikach badań sondażowych. Przykładowo Irak został przez nich uznany za "Wroga" w 39 proc., a 33 Infografika 'Wróg czy przyjaciel (wg obywateli Stanów Zjednoczonych); źródło: YouGov / Fot. Pawel Jankowskiproc. wskazało na odpowiedź "Nieprzyjazny". Iran wzbudził jeszcze bardziej jednoznaczne uczucia: "Wróg" (65 proc.) i "Nieprzyjazny" (21 proc.). Można sądzić, że ponad połowa amerykańskiego gniewu wrze niespokojnie w rzeszy zwolenników Trumpa.

Kontrmocarstwo rosyjskie nie jest w tym wszystkim obojętne ogółowi Amerykanów. 22 proc. upatruje w Moskwie wroga, ale dodatkowo 33 proc. respondentów powiedziało, że Rosja jest im "Nieprzyjazna". Sporo, aż jedna czwarta obywateli USA nie wartościuje swoich sympatii i wybiera opcję "Nie wiem". Zaś 3 proc. niekłamanej przyjaźni to akurat naprawdę niewiele. Wśród głosujących na Trumpa, można znaleźć nawet 4 proc. ludzi, uznających Rosję za godną miana "Sprzymierzeńca". Odpowiedź "Wróg" zaznaczyło 10 proc. ankietowanych, a 45 proc. z nich wskazało na "Nieprzyjazny". Bez wątpienia, obecnie uwagę USA skutecznie odwróciły kraje arabskie.

Polska znalazła się wśród narodów, które Amerykanie szczerze miłują jak siebie samych. 133. pozycja licząc od najmniej pożądanych pod Gwiaździstym Sztandarem to wynik rewelacyjny. Żadnych uczuć wrogości (i nienawiści?) nie powinni obawiać się pochodzący z Madagaskaru, Paragwaju i Australii. Przy czym warto pamiętać, że dowcipy o amerykańskich studentach, którzy nie potrafią odnaleźć Warszawy na mapach, nie są bardziej przesadzone od uznawania San Escobar za swoiste jądro tak zwanego okresowego hejtu.

Tak więc, czy nienaukowe badanie po amerykańsku, można rozumieć po polsku?

źródło: YouGov

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

A o tak piekne Polki musza stac w kolejce po amerykanska wize

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.