Facebook Google+ Twitter

Kogo zdradził Kopernik? Recenzja książki Artura Górskiego

Lubię kryminały, nie wstydzę się tego. Nie udaję, że czytam je tylko w podróży. Klasyka czy "nowa fala" to nie istotne. Ważne by trzymał się reguł właściwych temu gatunkowi. Czy udało się to autorowi "Zdrady Kopernika"? Raczej tak.

okładka książki / Fot. wydawnictwo Erica Redaktor Łukasz Dybowski, właściciel małego wydawnictwa jest jednocześnie współautorem książki historycznej. Podana w tejże książce "plotka" na temat istnienia dokumentu, w którym Kopernik wypiera się swoich tez, staje się początkiem afery kryminalnej. I to nie byle jakiej afery, bo o zasięgu międzynarodowym i z udziałem włoskiej mafii.

Kto by przypuszczał, że La Cosa Nostra może interesować się białymi krukami i mocno trząść światem bibliofilów? Na pewno nie główny bohater ani jego przyjaciel historyk. I co z tym wszystkim ma wspólnego Anna Schilling, ukrywana w tajemnicy kochanka wielkiego astronoma? Czy rzeczywiście istnieje egzemplarz "Narratio Prima" Joachima Retyka zawierający "wyznanie" Kopernika?

Mamy tu wartką akcję, bohatera wplątanego w aferę kryminalną, ciekawe widokówki z Polski i mocno osadzone w realiach historyczne tło. No i oczywiście szwarc charakter lubujący się w fiolecie a wiadomo,że fiolet "to symbol poszukiwania, wolności i przestrzeni. Zaś osoby lubiące fiolet cechuje zamiłowanie do piękna, powaga, odpowiedzialność, tajemniczość i intuicja".

Nie jest to książka na "szóstkę". Zabrakło mi w niej lekkości i lepszego "rysu" postaci. Jest to jednak pozycja, która zasługuje na uwagę ze względu na fakt, że jest polskim odpowiednikiem tak modnego zagranicą nurtu kryminału historycznego. Ja sama jestem wielbicielką tej odmiany gatunku. Trzeba przyznać autorowi, że nie bawi się w konfabulowanie lub manipulację faktami dla potrzeb intrygi. To dla mnie ogromny plus. Parafrazując głównego bohatera, cieszy mnie, że dzięki takiej literaturze ludzie poznają nazwiska Retryka, Kopernika...


Poza tym chętnie przeczytam ciąg dalszy przygód redaktora Dybowskiego. Może powinnam dać mu szansę, mężczyźni są podobno prości...

Tytuł: Zdrada Kopernika

Autor: Artur Górski

Wydawca: Instytut Wydawniczy ERICA

Data wydania: luty 2010

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ciekawe.5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.