Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11236 miejsce

Kokaina w Polsce stanie się dostępna jak amfetamina

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2008-11-07 07:42

Coraz mniej Polaków sięga po marihuanę, amfetaminę i heroinę. I chodź ta ostatnia to wciąż główna przyczyna śmierci z powodu przedawkowania (umiera ok. 200 osób rocznie), to nowe szlaki przerzutu narkotyków powodują, że rynek narkotyków w naszym kraju diametralnie się zmieni.

Ceny kokainy w naszym kraju szybko spadają. / Fot. Mateusz Wróblewski/PolskapresseJak wynika z opublikowanego wczoraj raportu Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (ECMNiN), bardziej popularna, bo tańsza, stanie się kokaina. Polski rynek może też wkrótce zalać metamfetamina, a obok niej pojawi się bardzo niebezpieczna substancja - fentanyl. Jest to syntetyczna i dużo silniejsza pochodna heroiny, która właśnie zbiera żniwo na Łotwie, Litwie i w Estonii.

Cała południowa i zachodnia Europa ma teraz ogromny problem z kokainą. - Jej spożycie wciąż rośnie, bo cena na Zachodzie jest relatywnie niska - tłumaczy Klaudia Palczak, socjolog z ECMNiN. W Polsce w tej chwili jeden gram kokainy kosztuje tyle samo co na Zachodzie, czyli ok. 150 zł. Dlatego na razie narkotyk uchodzi za gadżet dla bogatych. Ceny substancji jednak systematycznie spadają, spowodowane jest to organizowaniem przez szmuglerów nowych dróg przemytu.

Najpopularniejszy szlak wiedzie z Ameryki Południowej przez Afrykę Zachodnią do Portugalii i Hiszpanii, drugi przez Francję i Niderlandy. Jednak ostatnio bardzo duże ilości kokainy przewożonej bezpośrednio z Ameryki Południowej policja skonfiskowała w Estonii, na Łotwie, Litwie, w Rumunii i Rosji. Większa dostępność kokainy oznacza jej coraz niższą cenę.

Cały artykuł przeczytasz na stronach polskatimes.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

cocieto
  • cocieto
  • 10.10.2011 18:37

i bardzo dobrze ze tanieje

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.