Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8527 miejsce

Koktajl na cześć Jana Wielińskiego. "Budował przyjaźń polsko-afrykańską"

"Jan Wieliński jest zarówno Afrykańczykiem jak i Polakiem. Im dłużej przebywał w Afryce służąc Polsce, tym bardziej pomagał Polakom zrozumieć często źle rozumianą Afrykę" - mówi Errol Muzawazi, Ambasador Turystyki Zimbabwe w Europie Wsch.

24 maja o godz. 15.30 w auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego odbędzie się wykład pod tytułem "Wzajemne stosunki pomiędzy Afryką i Europą oraz miejsce Polski w tych stosunkach". Wygłosi go Jan Wieliński, były ambasador Polski w krajach afrykańskich (m.in. Kenia, Liberia, Nigeria, Zimbabwe), polski dyplomata z najdłuższym stażem pracy w Afryce.

W koktajlu po wykładzie wezmą udział przedstawiciele afrykańskich placówek dyplomatycznych w Polsce, profesorowie oraz studenci Wydziału Stosunków Międzynarodowych UJ, a także członkowie Afrykańskiego Koła Naukowego i zaproszone media. Podczas przyjęcia prorektor UJ wręczy ambasadorowi Wielińskiemu symboliczną nagrodę będącą uznaniem za jego wkład w budowę przyjaznych stosunków między Polską a krajami afrykańskimi oraz uhonorowaniem wieloletniej pracy w Afryce.

W 2007 r. Jan Wieliński uczestniczył w pierwszej w historii konferencji na temat Afryki zorganizowanej w Krakowie pt. "Międzynarodowa Konferencja na temat afrykańskich organizacji międzynarodowych" na UJ. Powiedział wówczas: "Pracowałem nad budowaniem mostów przyjaźni między Polską i Afryką przez ostatnie 37 lat. Im dłużej pozostaję w tej pracy, tym bardziej zdaję sobie sprawę z wzajemności relacji łączących Europę i Afrykę, choć na powierzchni wydają się istnieć przeciwieństwa. Afryka potrzebuje nas tak samo jak my potrzebujemy jej".

"To spotkanie jest doskonałą okazją do świętowania życia oddanego dyplomaty i afrykanisty, który służył Polsce z głębi serca przez 41 lat. Ale prawda jest taka, że Jan Wieliński jest teraz zarówno Afrykańczykiem, jak i Polakiem. Im dłużej przebywał w Afryce na służbie narodowej Polsce, tym bardziej pomagał Polakom zrozumieć często źle rozumianą Afrykę" - mówi Errol Muzawazi, organizator koktajlu.

Na wykład wstęp wolny!

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.