Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17594 miejsce

Koła gospodyń wiejskich przeżytkiem? Nic bardziej mylnego

29 listopada w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Hucie Starej odbyły się Andrzejki Kół Gospodyń Wiejskich. To organizacja, która mimo stereotypów pełni bardzo pożyteczną rolę w lokalnej społeczności.

Kto dzisiaj orientuje się czym są Koła Gospodyń Wiejskich? Kto w ogóle wie, że jeszcze działają? Kto w końcu zdaje sobie sprawę z tego czym się zajmują i jaka jest ich rola w społeczeństwie? Andrzejki Kół Gospodyń Wiejskich w Hucie Starej okazały się dobrym pretekstem do zapoznania się bliżej z tym tematem.

Koło Gospodyń Wiejskich z Gniazdowa / Fot. fot. Sabina RudnickaPrawie 150 osób uczestniczyło w zabawie andrzejkowej zorganizowanej przez Miejsko-Gminny Ośrodek Promocji Kultury w Koziegłowach ze szczególnym udziałem Pani Dyrektor Marii Teresy Żarskiej. Jako pierwsze rzuciły się w oczy wielobarwne stroje, które z dumą noszą gospodynie. Każde koło ma swój charakterystyczny strój - haftowane fartuszki i kołnierzyki, kolorowe spódnice w kwiaty, wysokie buty i nieodłączne czerwone korale. Dzięki temu sala mimo skromnej dekoracji stała się barwna i niezwykle wesoła. Gospodyniami zabawy były panie z Zespołu Pieśni i Tańca "Złoty Kłos" z Huty Starej. Właśnie one zadbały, by stoły uginały się od ciast, sałatek i zaserwowały zebranym pyszny obiad. Nie zapomniały o drobnych, ale znaczących dla oka szczegółach - kolorowych serwetkach i świecznikach na stołach. kolorowe były też ciasta i sałatki / Fot. fot. Sabina Rudnicka

Andrzejki są właśnie jednym z przejawów działalności Kół Gospodyń Wiejskich. Zabawy gromadzące koła z całej gminy są w huciskiej remizie organizowane dwa razy w roku. Pierwsza z nich to wspólne powitanie wiosny, druga to właśnie Andrzejki. Ale poza tym każde koło organizuje swoje uroczystości. Najczęściej są to miejscowe lub gminne dożynki, na których panie występują w swoich wielobarwnych strojach, a także uroczystości związane z okolicznościowymi świętami jak np. Wielkanoc, Boże Narodzenie i inne. W minionym roku koła prezentowały tradycyjne potrawy wielkanocne na wystawie zorganizowanej w związku ze zbliżającymi się świętami, a także pokazywały tradycyjne obrzędy jak np. darcie pierza.

Koło Gospodyń Wiejskich z Gniazdowa istnieje już prawie 60 lat. W tej chwili liczy 22 osoby. Pani Urszula Bzdura twierdzi, że koło ma właściwie strukturę pokoleniową. Należy do niego też jej mama - pani Seweryna. Według pani Urszuli najmniej w kole jest młodych dziewcząt, czego przyczyną są prawdopodobnie charakterystyczne stroje, ale w Gniazdowie udało się kilka zwerbować. Czym zajmuje się Koło w Gniazdowie? Przede wszystkim uświetnia swoją obecnością dożynki kościelne i gminne, organizuje zabawy, na których występuje z własnym repertuarem wokalnym, współpracuje z OSP, a szczególnie obchodzi ważny dla wszystkich pań Dzień Kobiet.

Pani Urszula, która jest też radną z Gniazdowa, mówi wprost - Koło Gospodyń Wiejskich powinno być w każdej wiosce, bo kobiety czują się wtedy doceniane. Kiedy wyjdą już za mąż i wychowają dzieci koło staje się okazją, żeby się spotkać, porozmawiać czy właśnie wspólnie coś zorganizować.

Lokalne władze, szczególnie te związane z samorządem terytorialnym są bardzo przychylne tego typu organizacjom. Burmistrz miasta Koziegłowy, pan Jacek Ślęczka uważa, że Koła Gospodyń Wiejskich to wielkie dobro, które rozwija i kultywuje tradycję ludową. Już teraz planuje zorganizowań przy ich udziale koncertu noworocznego. Wszelkie imprezy wspiera też radny z terenu Pińczyc i Zabijaka, pan Józef Lazar, który jest również honorowym członkiem OSP w Hucie Starej. tańcom i zabawom nie było końca / Fot. fot. Sabina Rudnicka

Andrzejki obchodzone były bardzo hucznie. Na parkiecie wirowały wielobarwne stroje w takt ludowych melodii. Śpiewom przy harmonii, ale też bardziej nowoczesnym sprzęcie nie było końca. I co ważne - wszędzie migotały czerwone korale.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Ciekawy tekst (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+)!

Komentarz został ukrytyrozwiń

dziękuje, generalnie wiedziałam, że KGW istnieją, ale nigdy nie wiedziałam, jak wyglądają od środka, dobra okazja, żeby się przekonać :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ za świetny tekst, i temat....

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) za to, że przypominasz o kołach gospodyń wiejskich. Na studiach w zeszłym roku miałam zajęcia z administracji rolnictwa i przyznam szczerze, że się zdziwiłam, iż te koła działają i maja się dobrze, myślałam, że istnieją już tylko w opowieściach:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.