Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

25623 miejsce

Kolacja wigilijna bezdomnych po raz kolejny w gminie Leśna

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-12-10 19:21

W schronisku dla bezdomnych Towarzystwa Interwencji Społecznych - "Przystań" im.św. Brata Alberta w Leśnej, tradycją stała się wigilijna kolacja. Tak będzie i w tym roku.

 / Fot. Grzegorz Michałowski PAPNa pytanie jak będzie przebiegała wigilia w schronisku im. św. Brata Alberta w Leśnej, jego kierownik Jan Sykała odpowiada krótko: - Tak, jak co roku. Schronisko działa już 17 lat. Wigilie i święta spędza się tu jak wszędzie. Zresztą, dla mieszkających tu ludzi jest to jedyny dom. Tegoroczna kolacja wigilijna niewiele będzie się różniła od poprzednich. Mieszkańcy sami dekorują pomieszczenia, stroją choinkę, przygotowują potrawy. Jak tradycja każe – będzie ich 12. Zjawi się, jak co roku ksiądz proboszcz z księżmi, odbędzie się modlitwa, śpiewanie kolęd - opowiada Jan Sykała.

Stanisław Olejnik, który z "Albertami” związany jest już 12 lat mówi, że na zimę i święta zawsze wraca do schroniska w Leśnej. Tu bezdomnych takich jak on przyjmą, pomogą, zaproszą do wspólnego stołu.

Ilu bezdomnych spędzi święta w schronisku – kierownik nie wie i nie będzie wiedział do końca. W tej chwili jest ich 65. Latem mniej, zimą, – co oczywiste – więcej. Jan Sykała spodziewa się, że może ich być na Wigilii nawet i ponad 100. Są dni, że nie pojawia się nikt, a są i takie, że przybywa kilku bezdomnych. Mieszkańcy schroniska to w większości ludzie starzy, schorowani, inwalidzi. Wymagają więc szczególnej opieki, do której schronisko nie jest przygotowane. Ale Jan Sykała nie narzeka, tylko latami ulepsza z mieszkańcami, co się da. Mają, więc stołówkę, świetlicę, salę chorych, kaplicę. Teraz kończą dostosowywanie łazienki na parterze do potrzeb niepełnosprawnych, aby ułatwić im życie. Można, więc powiedzieć, że leśniańska placówka faktycznie spełnia rolę hospicjum, choć nie jest do tego przystosowana…

Ludzie i firmy wspomagają schronisko. Kierownik Jan Sykała potwierdza, że bez pomocy ludzkiej i wsparcia sponsorów pomoc bezdomnym byłaby uboższa, a czasami niemożliwa. Pomagających jest nadal wielu, ale w tym roku darów jest trochę mniej. Kryzys robi swoje. Jan Sykała podkreśla wsparcie samorządu i dobrą współpracę z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Leśnej. Pomocy dla bezdomnych nigdy nie jest za wiele. Każda jest przyjmowana z wdzięcznością i każda cieszy.

Przed Wigilią ludzie częściej myślą o swoich bliźnich, może, więc przybędzie darów dostarczanych do schroniska? Kto chciałby wesprzeć „Albertów” może to zawsze uczynić.

Schronisko mieści się w Leśnej przy ul. Baworowo 18f, tel. 75 72 11 530. Czynne jest całą dobę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

plusik za cenne informacje na końcu tekstu

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.