Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

25372 miejsce

Kołaczyce mają monografię

Kołaczyce doczekały się własnej monografii. Napisała ją burmistrz, Małgorzata Salacha.

Kołaczyce.Centrum miasta. / Fot. Józef KomarewiczKołaczyce (woj.podkarpackie) doczekały się własnej monografii. Wydawcą monografii jest "Carpathia" z Rzeszowa, zaś autorką książki - Małgorzata Salacha, burmistrz Kołaczyc.

W rozdziale otwierającym monografię, autorka szczegółowo opisuje początki tego podkarpackiego miasta, położonego w tzw. Dołach Jasielsko - Sanockich. Istnieje duże prawdopodobieństwo, iż na te tereny w V wieku przybyli Hunowie, zaś pod koniec piątego stulecia osiedliło się tutaj plemię Lechitów tworzące bardziej zorganizowane osady. Wśród tych osiedleńców najczęściej wymieniane było nazwisko Kołacz.

W XI w. położone na kresach ówczesnego Państwa Polskiego Kołaczyce spełniały funkcję obronną. Przypuszcza się, że Kołaczyce uzyskały prawa miejskie przed 1354 r., jednak w wielu opracowaniach datę lokacji miasta określa się na 1339 r.

Okładka monografii Kołaczyc. / Fot. Józef KomarewiczAutorka przedstawia również historię Kołaczyc na przełomie XIX i XX wieku, dzieje parafii i kościoła, a także ważniejsze wydarzenia z l.1945-2008.
Bardzo interesująco opisywane są przez autorkę czyny patriotyczne mieszkańców Kołaczyc. Kołaczycanie przyłączyli się np. do konfederacji barskiej. To Wojciech Satakiewicz, Feliks Satakiewicz i Jan Satakiewicz organizowali walki z Rosjanami. Natomiast w powstaniu listopadowym 1831 r. brali udział Jan Machowicz, oficer wojsk polskich oraz Aleksander Machowicz i Augustyn Machowicz.

Jan Machowicz organizował w Kołaczycach grupy powstańcze. Mieszkańcy Kołaczyc uczestniczyli również w Wiośnie Ludów, w powstaniu styczniowym, zaś w 1914 r. wyruszyli do Krakowa do Legionów Polskich pod dowództwem zastępcy komendanta na rejon Kołaczyc Romana Wiejowskiego. W wojnie polsko-bolszewickiej wsławili się pochodzący z Kołaczyc uczniowie jasielskiego gimnazjum - Andrzej Jedziniak, Jan Kołeczek, Jan Lejpras, Stefan Matuszewski, Henryk Rutkowski, Jan Soczek. Podczas II wojny światowej kołaczycanie byli żołnierzami Armii Krajowej.

Kołaczyce. Rynek. W głębi kapliczka z rzeźbą Matki Bożej Niepokalanej. Fot.Józef Komarewicz / Fot. Józef KomarewiczAutorka zamieszcza również w monografii długą listę mieszkańców Kołaczyc, którzy oddali życie za ojczyznę podczas II wojny światowej oraz listę rodzin żydowskich, pochodzących z Kołaczyc, zamordowanych po likwidacji getta w 1943 r. Przedstawia też zabytki oraz cmentarze wojenne z I wojny światowej bogato starannie wydaną monografię ilustrując.
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Panie Red. Piotrze A. Jeleń, dzięki za ciepłe słowa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratulacje dla Autorki i wydawnictwa. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.