Kolarstwo. Cancellara mistrzem olimpijskim w jeździe na czas

Marek Jarząbek
Szwajcar wyprzedził na mecie Szweda Larssona i Amerykanina Leipheimera. Rodaczka tego ostatniego, Kristin Armstrong okazała się najszybsza w rywalizacji kobiet.

Fabian Cancellara to zawodnik w zawodowym peletonie znany z porywających, długich finiszów, ale przede wszystkim z umiejętnej jazdy w czasówkach. Szwajcar był faworytem środowego wyścigu mimo nie najlepszych występów podczas ostatniego Tour de France, gdzie przegrał w swojej koronnej konkurencji dwukrotnie z Niemcem, Stefanem Schumacherem.

W Pekinie miało być inaczej, a Cancellara pokazał, że jest bardzo mocny w wyścigu ze startu wspólnego. Zawodnik CSC dogonił wówczas piątkę zawodników, niesamowicie mocno naciskając na pedały i w krótkim czasie zlikwidował w pojedynkę 50-sekundową przewagę uciekinierów, a na mecie jeszcze zdołał wywalczyć brąz.

W dzisiejszej "czasówce" na 47-kilometrowej trasie Cancellara zafundował swoim fanom huśtawkę nastrojów. Na pierwszym pomiarze czasu liderem był Hiszpan Contador, który wyprzedzał Szwajcara aż o pół minuty. Drugi pomiar czasu i to Cancellara niesamowicie przyspieszył i był już zdecydowanie pierwszy. Kolejny punkt pomiaru i niespodziewanie Szwed Gustav Larsson ma najlepszy wynik! Końcówka jednak ponownie należała do Cancellary, który zdobył swoje pierwsze olimpijskie złoto, mimo że jest od lat uznawany za jednego z najlepszych czasowców swiata, a na koncie ma już kilka tytułów mistrza świata (zarówno seniorów jak i juniorów).

Drugi na mecie był Larsson, który stracił do zwycięzcy 33 sekundy. Brązowy medal zdobył Levi Leipheimer, który chciał, aby złoty medal pozostał w USA (w Atenach "czasówkę" wygrał nieobecny w Pekinie Tyler Hamilton). Amerykanin jednak nie miał szans, bo przyjechał na metę ze stratą ponad jednej minuty. Bez medalu zostali za to inni kandydaci do triumfu: Contador (4. miejsce), Cadel Evans (5) i Schumacher (13). Jedyny reprezentant Polski w jeździe na czas, Przemysław Niemiec zajął 34. miejsce, tracąc do zwycięzcy ponad 6 i pół minuty.

W wyścigu pań, które do pokonania miały tylko 23 kilometry wokół ścian Wielkiego Muru najszybsza okazała się Amerykanka Kristin Armstrong. Ze stratą 24 sekund na drugim miejscu przyjechała Emma Pooley z Wielkiej Brytanii, która prowadziła jeszcze na pierwszym pomiarze czasu. Brązowy krążek przypadł Szwajcarce Karin Thurig, która zaledwie o półtorej sekundy wyprzedziła doświadczoną Francuzkę Jeannie Longo. W jeździe indywidualnej na czas kobiet nie startowała niestety Paulina Brzeźna, która bardzo dobrze pojechała w wyścigu masowym (zajęła 8. miejsce). Szkoda, bo startujących zawodniczek było tylko 25.