Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5693 miejsce

Kolczasta pasja. Kaktus jako sposób na życie

Kaktusy to jego sposób na życie. Ma ponad 200 tys. tych kłujących roślin i nie przestaje powiększać swojej kolekcji.

 / Fot. Bartosz KulejZdzisław Kondratowicz mieszka w Żaganiu (woj. lubuskie). Kaktusiarzem jest od prawie 30 lat. - Moja przygoda z roślinami rozpoczęła się w 1984 roku - wspomina. - W latach 80. miałem przydomową oranżerię, rosły tam cytrusy i egzotyczne okazy. Jednak mi najbardziej podobały się zielone kaktusy z ostrymi kolcami. Stopniowo zacząłem je kupować lub sprowadzać. Tak narodziła się pasja, która trwa do dzisiaj - dodaje.

Miłośnik kaktusów swoje rośliny trzyma w szklarni. Po brzegi wypełniają całe pomieszczenie. Zobaczymy tu najróżniejsze okazy - zaczynając od małych kaktusików wielkości piłeczki do ping pogna, po duże przypominające dorodną dynię okazy. Wszystkie posegregowane i poukładane. Kolekcja pana Zdzisława
liczy aż 650 różnych gatunków kaktusów. - Mam około 200 tys. sztuk roślin - mówi hodowca.

Na pytanie czy nie obawia się, że kiedyś zabraknie miejsca w szklarni, odpowiada z uśmiechem. - Spokojnie, mam jeszcze garaż i blaszaka, w którym prowadziłem kiedyś sklep - uspokaja.

Kondratowicz w poszukiwaniu nietypowych okazów wyjeżdża za granicę. - W ubiegłym roku przywiązałem piękną euforbię z Maroko, wspaniały okaz. Odwiedziłem również Wyspy Kanaryjskie. Jest tam mnóstwo kaktusów ze względu na sprzyjający klimat - tłumaczy.

Kolczasty prezent

- Ta roślina to świetny pomysł na upominek - przyznaje z uśmiechem hobbysta. - Ludzie bardzo często kupują kaktusy z okazji urodzin lub imienin. Najpopularniejsze są te, które wypuszczają kwiaty, na przykład rebutie, mammillaria - wylicza hodowca. Rośliny z kolekcji Zdzisława Kondratowicza dostaniemy już za 3-4 zł. - Moje kaktusy kupują ludzi z całej polski - zdradza.

W kraju rośnie popularność kaktusów mrozoodpornych. Pochodzą z południowej Kanady i Stanów Zjednoczonych. Znoszą temperatury nawet do - 40 st. C. - Posadziłem kilka takich roślin obok mojego domu, ostra zima im nie straszna - mówi Konratowicz.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.