Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1846 miejsce

Kolebka mołdawskiej państwowości. Wyprawa na Bukowinę Rumuńską

Bukowina to kolebka państwowości mołdawskiej, a także region o szczególnym znaczeniu historycznym dla Rumunii i bogatej materialnej kulturze ludowej. Spotkamy tu rodaków i znajdziemy zabytki o najwyższej wartości w skali światowej.

Monastyr został ufundowany przez rodzinę Mohyłów oraz metropolitów i hospodarów mołdawskich. Wzniesiona dużo później niż inne wielkie fundacje Bukowiny z czasów Stefana Wielkiego i Piotra Raresza zachowuje wypracowane wcześniej wzory. / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Sucevita-Totale.JPG&filetimestamp=20081209212633Wiele lat temu jechałam pociągiem do Bułgarii. Przejeżdżaliśmy przez Ukrainę i Rumunię. Zachwyciły mnie małe, skromne, kolorowe drewniane domki, malownicze wiejskie ogródki i niewysokie góry przypominające nasze Beskidy. Pomyślałam, że warto by było odkryć ten region.

Tak się złożyło, że kiedy zmieniłam pracę, znalazłam się w szkole, w której nauczyciel historii od wielu lat organizuje wyjazdy do Polaków mieszkających w Rumunii. Postanowiłam odkryć Karpaty Wschodnie.

Suceviţa. Jest nazywana testamentem starej sztuki mołdawskiej. Stanowiąca centrum monastyru cerkiew Zmartwychwstania Pańskiego jest wzniesiona na klasycznym dla Bukowiny planie trójkonchowym. Dobudowane później, kwadratowe ganki są echem architektury wołoskiej / Fot. http://ro.wikipedia.org/wiki/Fi%C8%99ier:M%C4%83n%C4%83stirea_Sucevi%C5%A3a.jpgUczniowie zorganizowali zbiórkę książek, przyborów szkolnych, zabawek i odzieży. Zapakowaliśmy wszystko do autokaru i wyruszyliśmy przez Słowację, Tokaj, Muramaresz i wreszcie dotarliśmy do Nowego Sołońca. Czekały na nas miejscowe polskie rodziny. Każda z nich zabrała pięć, sześć osób i rozeszliśmy się do ich domów. Będziemy u nich gościć kilka dni. Dla nich to sposób na zarobienie paru groszy i kontakt z krajem, dla nas okazja do poznania północno-wschodniej Rumunii i spojrzenie na naszą historię z innej perspektywy.

Scena Sądu Ostatecznego, dzięki której cerkiew tą porównuje się często z Kaplicą Sykstyńską w Rzymie i uważa za przewyższającą inne kompozycje włoskie i greckie. Ta ogromna, wielowątkowa, pięciopoziomowa kompozycja zajmuje całą ścianę zachodnią. / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Voronet_Monastery_-_Romania.jpg&filetimestamp=20090718004720Dom naszych gospodarzy jest nowy, jeszcze niedokończony. Dostajemy do naszej dyspozycji dwa pokoje i łazienkę. Przesiadujemy jednak w dużej kuchni, by móc rozmawiać z domownikami. Wszyscy mówią piękną polszczyzną.

- Co chcecie jeść? - pyta przejęta gospodyni. - Mamałygę - odpowiadamy chórem - albo jakieś inne rumuńskie potrawy. - Ojej, to ja dwa dni robiłam zakupy, żeby wam ugotować coś polskiego, a wy chcecie mamałygę…

Na ścianie południowej znajduje się drzewo Jessego. Nad wejściem, obok grupy Deesis, przedstawieni są pustelnik Daniło i Grigore Roşca. Są tu sceny walki św. Jerzego ze smokiem, żywoty św. Mikołaja i św. Jana Nowego. Na apsydach - hierarchia niebieska. / Fot. http://ro.wikipedia.org/wiki/Fi%C8%99ier:Voronet_SE.JPGPolskie wioski są zamieszkałe od blisko 220 lat przez naszych rodaków. To potomkowie górników z Bochni i Wieliczki, których sprowadzono tutaj w celu eksploatacji złóż soli kamiennej. Osiedli oni we wsi Kaczyka. Założona przez Polaków kopalnia soli istnieje do dziś. Mieliśmy okazję ją zwiedzić. Na początku XIX wieku, na Bukowinie zaczęli się osiedlać zbiegli galicyjscy chłopi pańszczyźniani. Pierwsze osady górali czadeckich znajdowały się na obszarze dzisiejszej Bukowiny ukraińskiej. Ekspansja polskich osadników pchnęła ich na południe. W 1834 roku założony został w pobliżu Kaczyki Nowy Sołoniec, w 1836 roku sąsiednia Plesza, a w 1842 roku Pojana Mikuli.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Z radością dużą powędrowałam Pani śladami po Bukowinie, jej część widziałam osobiście wędrując wieki temu z plecakiem po tamtejszych okolicznych górach, tym z większym sentymentem przeczytałam ten materiał - dziękuję bardzo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wspaniała wyprawa! Z przyjemnością się na nią udałam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję:) Do Sandomierza raczej nie pojadę, chociaż mam ochotę:)
W Krakowie jest Towarzystwo Przyjaźni Polsko Rumuńskiej przy instytucie filologii rumuńskiej UJ. Byłam tam kiedyś, ale zastałam drzwi na głucho zamknięte. Spróbuję jeszcze raz:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak, zdaję sobie z tego sprawę. Wiem, że Bellon nie zawędrował, tam gdzie Ty.
Ale popatrz co przypadkowo odkrył mi przed chwilą facebook: http://karpaccy.pl/dziedzictwo-kulturowe-rumunskiej-bukowiny/

Komentarz został ukrytyrozwiń

To chyba nie est ta Bukowina. Chociaż polscy turyści również nazywają "Krainą łagodności" Bukowinę Rumuńską. Wojtek Bellon był piewcą Ponidzia. Śpiewał też o bukowych lasach Beskidu Niskiego i Bieszczadów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zawsze, gdy czytam lub słucham o tej krainie, gdzie osiedlali się Polacy, przypomina mi się Bukowina Wojtka Bellona. A może to właśnie ta Bukowina z ballady :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bukowina jest bardzo ciekawym regionem. Niestety trzeba być zmotoryzowanym, aby ją poznać. Można zapisać się na wycieczkę objazdową. Widziałam grupy młodych Polaków autostopowiczów. Były również grupy rowerowe. Nie ma kłopotów z tanim wygodnym noclegiem. Język też nie stanowi problemu:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 17.11.2012 17:47

Wspaniała wycieczka.
Nie znam tamtych stron. Dziękuję za oprowadzenie - gra.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na północy Wielkopolski, w Jastrowiu, co roku odbywa się tradycyjnie Festiwal Górali Czadeckich od środy poprzedzającej Boże Ciało do niedzieli. Przyjeżdżają tam zespoły z Ukrainy Węgier i Rumunii, z okolic Nowego Sołońca.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z przyjemnością przeczytałam. Ciekawe miejsce. Serdecznie pozdrawiam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.