Facebook Google+ Twitter

Kolejarze grożą strajkiem generalnym, a wiceminister uspokaja

Wszystko wskazuje na to, że jeszcze w sierpniu czekają pasażerów spore utrudnienia. Kolejarze spółki Przewozy Regionalne chcą zorganizować strajk generalny. Ministerstwo infrastruktury uważa, że jest jednak szansa uniknięcia protestu.

Zdjęcie ilustracyjne - pociąg Przewozów Regionalnych / Fot. Krzysztof Maria Różański/Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 UnportedKolejarze pracujący w spółce Przewozy Regionalne domagają się podwyżki o 280 złotych dla wszystkich pracowników od czerwca. Postulatu tego nie może spełnić zarząd zadłużonej spółki, którzy aktualnie proponuje swoim pracownikom 120 zł więcej wynagrodzenia od sierpnia. To propozycja o 10 złotych niższa niż jeszcze miesiąc temu. Wtedy jednak podwyżka miała zostać wypłacana od października. Kolejarze na propozycję władz firmy się nie zgadzają i zapowiadają strajk generalny.

W sprawie przeprowadzenia strajku generalnego odbyło się już referendum wewnątrzzakładowe. Za podjęciem akcji strajkowej opowiedziało się 98,1 procent głosujących. Zgodnie z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych wyniki referendum upoważniają związki zawodowe do przeprowadzenia strajku generalnego we wszystkich zakładach spółki Przewozy Regionalne. Związkowcy zapowiadają, że do strajku może dojść jeszcze w tym miesiącu.

Czytaj także: Strajk PKP. Kolejarze Przewozów Regionalnych chcą podwyżek

Protest jednego z największych polskich przewoźników może doprowadzić do całkowitego paraliżu na kolei. Przedsmak tego, co może stać się, gdy pociągi tej spółki nie wyjadą na tory, pasażerowie mieli podczas lipcowego strajku ostrzegawczego. Wówczas pociągi przewoźnika przez dwie godziny porannego szczytu komunikacyjnego nie wyjeżdżały na trasy lub zatrzymały się na stacji węzłowej.

Negocjacje trwają


Cały czas trwają rozmowy związkowców z władzami spółki. Roli mediatora w tym sporze podjęło się ministerstwo infrastruktury. - Ministerstwo czuje się odpowiedzialne za całość systemu transportowego w Polsce i nie może nas nie obchodzić sytuacja, która dotyczy bardzo wielu pasażerów w Polsce - mówi w rozmowie z Rynkiem Kolejowym Andrzej Massel, wiceminister odpowiedzialny za kolej. Zdaniem Massela istnieje duża szansa, że do strajku nie dojdzie. - Cały czas rozmawiamy z marszałkami. Pozwala mi to zachować optymizm, że da się znaleźć rozsądne rozwiązanie - przekonuje Massel.

Jeżeli strajk generalny dojdzie do skutku na tory nie wyjadą pociągi Regio i Interregio. Pociągi innych kolejowych spółek (Intercity, Kolei Dolnośląskich, SKM czy Kolei Mazowieckich) będą jeździć normalnie.

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.