Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejna burza w strefie euro? Grecja odrzuca niemiecką propozycję

Tomasz Osuch
Tomasz Osuch
Jeśli negocjacje w sprawie kolejnej transzy kredytu się nie powiodą, od władz w Atenach zależeć będzie w jakim stopniu - jeśli w ogóle - Grecja będzie nadal wywiązywała się ze swoich finansowych zobowiązań.
Jeśli negocjacje w sprawie kolejnej transzy kredytu się nie powiodą, od władz w Atenach zależeć będzie w jakim stopniu - jeśli w ogóle - Grecja będzie nadal wywiązywała się ze swoich finansowych zobowiązań. rockcohen;You are free: to share - to copy, distribute and transmit the work to remix - to adapt the work;flickr.com
Władze w Atenach jako "niemożliwy" określiły niemiecki plan, zgodnie z którym pomoc udzielona Grecji wiązałaby się z przekazaniem unijnym instytucjom znacznej kontroli nad greckim budżetem.

Niemałe kontrowersje pod Olimpem wywołały ujawnione przez media zamiary niemieckiej kanclerz Angeli Merkel, która zaproponowała, by w związku z pomocą finansową udzieloną Grecji, władze Unii Europejskiej uzyskały prawo weta w kwestiach związanych z greckim budżetem, w tym m.in. z wydatkami oraz sprawami podatkowymi.

Czytaj też: Koniec irlandzkiego snu. Wyspiarze proszą o zagraniczną pomoc

Wierząc doniesieniom prasowym, Berlin chciałby także, by władze w Atenach zobowiązały się prawnie do priorytetowego traktowania spłaty zagranicznych długów, co w praktyce oznaczałoby, że pieniądze z greckiego budżetu będą przeznaczane w pierwszej kolejności na obsługę zobowiązań finansowych, a dopiero potem na wszelkie inne potrzeby związane z funkcjonowaniem państwa.

"Nie będzie możliwe, by grecki rząd zaakceptował taki układ" - powiedział grecki minister kultury Pavlos Yeroulanos, cytowany przez telewizję BBC. Jego zdaniem, wydaje się być mało prawdopodobne, by takowy plan został zaakceptowany przez szefów partii, które tworzą obecną koalicję rządową.

W podobnym tonie wyraził się rzecznik prasowy gabinetu premiera Papadimosa, Pantelis Kapsis, który stwierdził, że za sprawy budżetowe Grecji odpowiedzialny jest wyłącznie grecki rząd i w chwili obecnej ie zachodzi potrzeba podjęcia działań proponowanych przez Niemcy. Kapsis zaznaczył przy tym, że taki pomysł pojawił się już wcześniej i nie należy do niego wracać.

W chwili obecnej greckie władze prowadzą z Instytutem Finansów Międzynarodowych - reprezentującym prywatnych pożyczkodawców - negocjacje w sprawie warunków kredytu, dzięki któremu Grecja będzie mogła spłacić ponad 14,5 mld euro z części zaległego długu.

Czyta też: Leszek Miller: zatrzymać rozszerzenie Unii Europejskiej

Jeśli negocjacje się nie powiodą, od władz w Atenach zależeć będzie w jakim stopniu - jeśli w ogóle - Grecja będzie nadal wywiązywała się ze swoich finansowych zobowiązań. Scenariusz, w którym pieniądze Grecji nie zostaną przeznaczone - zdaniem niektórych ekspertów - może doprowadzić do podważenia zaufania do gospodarki całej strefy euro oraz unijnego systemu bankowego. W takim wypadku w grę wchodziłaby nawet możliwość wyjścia Grecji ze strefy euro. I choć nie można z całą pewności określić długofalowych efektów takiego rozwiązania, mogłoby ono zagrozić istnieniu wspólnej europejskiej waluty.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto