Facebook Google+ Twitter

Kolejna edycja festiwalu Ars Independent od piątku w Katowicach

Irański "Ostatni krok" oraz francuskie "Americano" otworzy 21 września br. w Katowicach drugą edycję festiwalu Ars Independent. Podczas filmowego tygodnia publiczność pozna najważniejsze dzieła niezależnego kina, nie tylko ze starego kontynentu.

Kadr z filmu "Ostatni krok" / Fot. Materiały organizatorówOd lat, Katowice starają się zmienić stereotyp przemysłowego miasta, pozbawionego wydarzeń kulturalnych. Ale obok wielkich festiwali muzycznych, rok temu na mapie sztuki przez duże S w stolicy Górnego Śląska pojawił się Ars Independent. Jego druga edycja to, niepowtarzalna okazja poznać produkcje, które szerokim łukiem unikają multipleksy i co najważniejsze - bardzo dobrze na tym wychodzą. Niezależne kino w Katowicach będzie reprezentowane przez najlepsze obrazy, nagradzane na europejskich festiwalach m.in. Thessaloniki, Rotterdam czy Berlinale.

Mocny początek Ars Independent zapewnią tytuły, z dwóch różnych krańców świata. Jakie konsekwencje może za sobą nieść wybuch śmiechu, będący reakcję na śmierć własnego męża? Portret współczesnego Teheranu w mikrosystemie środowiska aktorskiego składa się na fabułę Ostatniego kroku, w reżyserii Ali Mosaffa. W roli głównej Leila Hatami - znana z nagrodzonego Oscarem za najlepszy film nieanglojęzyczny Rozstania.

Kadr z filmu "Americano" / Fot. Materiały organizatorówMartin, główna postać filmu Americano przez śmierć swojej matki, opuszcza Francję i leci do Los Angeles. Chcąc jak najszybciej załatwić formalności związane z pogrzebem i odciąć się od amerykańskich korzeni, niestety jest zmuszony na dłuższy pobyt zza oceanem. To pozwala mu bliżej przyjrzeć się ostatnim latom swojej matki i tajemnicą z nimi związaną. To wszystko zaprowadza go do sąsiedniego Meksyku, gdzie poznaję Lolę - wieloletnią przyjaciółkę matki (w tej roli rewelacyjna Salma Hayek).

Twórca filmu, Mathieu Demy (prywatnie syn pary francuskich reżyserów Agnes Vardy i Jacquesa Demy) w sugestywny sposób pokazał skomplikowane relacje rodzinne, połączone z powrotem do czasów dzieciństwa. Dwa tak różne obrazy ludzkich relacji, w irańskich oraz francuskim filmie funduje bardzo ciekawy festiwalowy tydzień na Ars Independent.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.