Facebook Google+ Twitter

Kolejna magiczna płyta Johna Zorna - "From Silence to Sortery"

Słuchając tej płyty mam niemal pewność, że za dziesięć lat będę tego słuchał z takim samym zadowoleniem, a mimo zakurzonego pudełka, jego zawartość się nie zestarzeje.

 / Fot. tzadikKażdy kto zna choć część dokonań Zorna (ciężko znać całość z przeszło stu płyt) już się pewnie spotkał z jego okultystyczno-religijnymi fascynacjami, które pozostawiły swój ślad na kilku wcześniejszych płytach saksofonisty ("Magick" czy "Rituals").

„From Silence to Sortery” to najnowsza płyta Johna jaka trafiła w moje ręce. Jest to wydawnictwo sygnowane jego nazwiskiem jako kompozytora i niemal w całości poświęcona właśnie złym mocom. Płytę otwiera utwór „Goetia” w ośmiu odsłonach na skrzypce solo Jennifer Choi. Osiem części poświęconych magii służącej przywoływaniu złych duchów to doskonałe połączenie muzyki współczesnej, awangardy i miłych dla ucha delikatnych melodyjek. Słuchając tych niemal czternastu minut kolejny raz, wyobraziłem sobie niemy film przedstawiający jakiś zapyziały zakątek naszego padołu, gdzie przy ognisku czarownice odprawiają swoje rytuały, by ucieleśnić demony. Słowem szatańskie skrzypce.

Kolejna kompozycja to solowe bębnienie niejakiego Williama Winanta, który przywołuje szamańskie obrzędy voodoo. Niesamowicie zagrany hipnotyzujący utwór z przestrzenią, która sprawia, że czuję się uczestnikiem magicznego przedstawienia.

Końcówka płyty to hołd złożony żydowskiemu poecie Paulowi Celanowi, który zmarł prawdopodobnie w wyniku samobójstwa w Paryżu (1967). Muzyka, o dziwo, została niemal zupełnie pozbawiona elementów klezmerskich. Klasyczne trio smyczkowe rozbudowano o klawikord (najstarszy instrument klawiszowy) i instrumenty perkusyjne.
„Shibboleth” po kolejnym przesłuchaniu mieni mi się jako ciekawa współczesna muzyka kameralna.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.