Facebook Google+ Twitter

Kolejna misja na Marsa prawie gotowa

Na przylądku Canaveral dobiegają końca przygotowania do startu nowej misji, której celem jest Mars. Jej zadanie polegać będzie na dokładnym przebadaniu marsjańskiego gruntu oraz wyjaśnieniu czy na Czerwonej Planecie mogło rozwinąć się życie

Zdjęcie Marsa zrobione przez sondę Viking 1 / Fot. wikipedia.pl, public domainMisja Phoenix została przygotowana przez NASA przy współpracy z University of Arizona, Jet Propulsion Laboratory i firmą Lockheed Martin. Lądownika będzie będzie miał za zadanie dokładnie zbadać glebę i lód arktycznej równiny na północnej półkuli planety. Sonda nie posiada aparatury pozwalającej wykryć życie lub jego ślady, natomiast posiada instrumenty, za pomocą których naukowcy będą mogli dowiedzieć się czy obecnie lub w przeszłości na Czerwonej Planecie istniały warunki, w których życie mogło się rozwinąć.

Powierzchnia w tej części Marsa to obecnie lodowa pustynia, na której nie występuje woda w stanie ciekłym. Niektórzy naukowcy sądzą jednak, iż lód roztapia się podczas cieplejszych okresów w cyklu klimatycznym Czerwonej Planety, co stwarzałby możliwość rozwinięcia się na powierzchni planety niezwykle odpornych mikroorganizmów.Mars i jego czapy polarne / Fot. wikipedia.pl, public domain

Badania misji Phoenix, mają pomóc w lepszym zrozumieniu obiegu wody na Marsie. Profesor Nilton Renno, członek zespołu naukowego misji z University of Michigan, powiedział: "Głównym celem misji Phoenix jest dowiedzenie się czy na Marsie występują lub występowały warunki, w których mogło rozwinąć się życie. Gdy poznamy obieg wody na Marsie, będziemy mogli odpowiedzieć na to pytanie".(źródło: Astronomia.pl )

Rodzina amerykańskich rakiet nośnych Delta / Fot. wikipedia.pl, public domainStart rakiety Delta II z lądownikiem Phoenix na pokładzie był planowany na ten piątek, co - niestety-

pokrzyżowała niesprzyjająca pogoda. W związku z tym napełnianie rakiety paliwem zostało przerwane, a start opóźniono o 24 godziny. Dwa możliwe terminy rozpoczęcia misji to 5:26:34 i 6:02:59 czasu lokalnego, w sobotę, 4 sierpnia. Sonda Phoenix ma wylądować na powierzchni Marsa po dziewięciu miesiącach, 25 maja 2008 r.

Łazik marsjański Spirit / Fot. wikipedia.pl, public domainTymczasem na Marsie trwają ciągle bardzo zaawansowane trzy równoległe misje badawcze. Mars Exploration Rover (MER) jest to podwójna amerykańska misja międzyplanetarna realizowana przez NASA w ramach programu naukowego Mars Exploration Program. W misji biorą udział chyba każdemu dobrze znane dwa roboty (łaziki) typu Athena, o nazwach Spirit (Duch) i Opportunity (Sposobność). Celem tej misji jest poznanie historii geologicznej i klimatycznej Marsa. Co ciekawe misja ta trwa nieprzerwanie od stycznia 2004 roku choć podstawowym założeniem misji była praca łazików przez 90 dni i pokonanie w tym czasie 1 km. Tymczasem pracują one na Marsie już 3,5 roku pokonując dystans 16 km.

Artystyczna wizja sondy Mars Reconnaissance Orbiter / Fot. wikipedia.pl, public domainTrzecia misja to Mars Reconnaissance Orbiter (MRO), w której za środkiem badawczym jest sonda kosmiczna. Główne cele misji to poszukiwanie podziemnych złóż wody oraz badanie obecnego klimatu. Zajmuje się ona także odnajdywaniem wskazówek, które pomogłyby w rekonstrukcji modelu klimatycznego planety sprzed milionów lat. Ponadto sonda ma wytypować miejsca do lądowania przyszłych misji automatycznych oraz planowanych wypraw załogowych na Czerwoną Planetę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Profesjonalnie

Komentarz został ukrytyrozwiń

chciałoby się polecieć w kosmos ;D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzięki :) Staram się a niestety to nie łatwizna pisać o astronomi w prosty sposób :/ i w ogóle o nauce...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 02.08.2007 15:53

(+) bardzo ciekawe, Piotrek!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.