Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

18871 miejsce

Kolejna noc w rezerwacie Jata. Tym razem z krótkofalowcami

Głównym celem działalności Stowarzyszenia Przyrodniczo- Historycznego Orlik jest promowanie walorów przyrodniczych, historycznych i kulturowych Ziemi Łukowskiej. Robert Wysokiński poinformował nas o następnej ciekawej inicjatywie.

Oto szczegółowy program RADIOWEJ NOCY w rezerwacie Jata w dniach 7-8 sierpnia br.

1. Siódmy sierpnia, godz. 17.00 - Spotkanie przy wiacie edukacyjnej nadleśnictwa Łuków "Ostoja".

2. Wycieczka ścieżką przyrodniczo-historyczną – na trasie Michał Świder poruszy zagadnienia przyrodnicze m.in.  / Fot. Jerzy Kirzyńskijakie czynniki zadecydowały o obecnym kształcie przyrody rezerwatu, a Arkadiusz Koboj – historyczne (m.in. o legendarnym dowódcy Armii Krajowej z Jaty kpt. Wacławie Rejmaku pseud. „Ostoja”.

Przemarsz w obie strony – potrwa około 3 godzin.

3. Powrót do wiaty, przygotowanie ogniska.

 / Fot. Jerzy Kirzyński4. Michał Świder (SQ8NZF) przedstawi prezentację na temat szeroko pojętego radia, a w szczególności hobby jakim jest krótkofalarstwo, początkach radia, celach służby radioamatorskiej; hobby zabawa, ale i zabezpieczenie łączności w razie ekstremalnych powodzi. O tym jak zostać krótkofalowcem, podstawowych zasadach prowadzenia łączności przez radio (znakach wywoławczych, slangu, pasmach i ich właściwościach), od czego zależy zasięg łączności, co to jest karta QSL, o ekstremalnych sposobach łączności na falach bardzo długich (VLF) i ich wykorzystaniu oraz o lunatykach EME – czyli łącznościach przez odbicie od Księżyca.

 / Fot. Jerzy Kirzyński- Powiemy też i spróbujemy pokazać co ciekawego można usłyszeć na falach krótkich i do czego to jest przydatne np. co można odebrać, gdy podłączy się do radia komputer np. komunikaty NAVTEX, sygnały czasu i częstotliwości, lotniska, stacje wojskowe, Radio Havana Cuba- ujawnił Robert Wysokiński.

5. Mariusz Ciszak SQ8JCB pokaże w praktyce jak przeprowadza się przykładowe łączności na pasmach radioamatorskich (liczymy na łączności europejskie, europejsko-azjatyckie, może transatlantyckie), jak wygląda sprzęt krótkofalarski, jak instaluje się podstawową antenę (dipolapółfalowego).

Powiemy też o tym, co ma wspólnego rezerwat Jata z krótkofalarstwem.

 / Fot. Jerzy Kirzyński6. Przy rozgwieżdżonym niebie Wojciech Okliński opowie nam o wielkim zderzaczu hadronów (LHC), czyli o tym jakie są początki wszechświata i jak działa największa maszyna do przeprowadzania eksperymentów.

7. „Kino Nocne” - filmy o partyzantach i diaporamy przyrodnicze: „Urodzeni mordercy” Cezarego Pióro oraz „Tak blisko nas...” Piotra Szewczyka.

8. Dyskusje o radiu i przyrodzie z kiełbaską przy ognisku do białego rana.

 / Fot. Jerzy KirzyńskiOrganizator: Towarzystwo Przyrodniczo-Historyczne „Orlik”. Partnerzy organizacyjni: gmina Łuków, Nadleśnictwo Łuków, Gminny Ośrodek Kultury.

Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Zapisy: robert.wysokinski@tphorlik.org.pl lub sms-em 513 86 99 16.

Do zobaczenia w rezerwacie Jata.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.