Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29847 miejsce

Kolejna odsłona "Bezpiecznego Wolontariusza" zakończona

W niedzielę zakończył się kolejny cykl seminariów ogólnopolskiego projektu "Bezpieczny Wolontariusz". Po pracownikach służb mundurowych i wolontariuszach przyszedł czas na przedstawicieli Centrów Wolontariatu i organizacji pozarządowych.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji (IPA). | fot. Daniel Siwak Autorem projektu "Bezpieczny Wolontariusz" jest sekcja polska Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji (IPA). Projekt jest współfinansowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich 2006. Honorowy patronat nad nim objął insp. Jacenty Bąkiewicz, komendant Centrum Szkolenia Policji w Legionowie.

– Zastanawiałem się wielokrotnie podczas różnych imprez masowych, jak wygląda przygotowanie wolontariuszy oraz służb mundurowych do obustronnej współpracy – opowiada Arkadiusz Skrzypczak, współautor projektu oraz wiceprezydent IPA Polska. – To wszystko spowodowało, że wraz z moją koleżanką postanowiliśmy napisać projekt do Funduszu Inicjatyw Obywatelskich 2006. Projekt ten jest też innowacyjny ponieważ organizatorzy zaprosili do udziału osób spoza służb mundurowych.

Artur Gluziński z Ministerstwa Pracy i Polityki SpołecznejDla tych, którzy pracują z wolontariuszami

Kolejna odsłona projektu "Bezpieczny Wolontariusz" odbyła się w dniach 25 - 26 listopada w Międzynarodowym Centrum Szkoleń Specjalistycznych Policji na terenie Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. W seminariach uczestniczyli przedstawiciele Centrów Wolontariatu, organizacji pozarządowych a także studenci kierunków społecznych.

mł. insp. Jarosław Nowek z Komendy Stołecznej Policji podczas prezentacji o narkotykach. | fot. Daniel Siwak Kilka słów o narkotykach

Największym zainteresowaniem uczestników cieszyła się prezentacja mł. insp. Jarosława Nowka z laboratorium kryminalistycznego Komendy Stołecznej Policji. Dotyczyła ona edukacji w zakresie uzależnień dzieci i młodzieży od substancji psychoaktywnych. Na ponad 100 slajdach inspektor Nowek przedstawił typologię narkotyków, ich rożne postacie oraz najczęstsze objawy ich przyjmowania, którymi są m.in. szerokie i słabo reagujące na światło źrenice czy skłonność do nieuzasadnionego śmiechu.

Jak zachować się w sytuacjach nadzwyczajnych opowiadał policyjny negocjator. | fot. Daniel SiwakJak zachować się w sytuacjach nadzwyczajnych i terroryzmie

Na pytanie "Jak zostać zakładnikiem i przetrwać?" starała się odpowiedzieć Małgorzata Chmielewska – policyjny negocjator. Dzięki tym informacjom uczestnicy dowiedzieli się, jak bezpiecznieTaki śrut użytyw najprostrzym materiale wybuchowym może wywołac poważne obrażenia. | fot. Daniel Siwak wyjść z sytuacji kiedy staną się zakładnikami lub będą zmuszeni podjąć negocjacje z bandytą.

Policyjny pirotechnik przedstawił szczegółowo zjawisko terroryzmu oraz radził, jak powinniśmy zachować się w sytuacji zagrożenia wybuchem materiału palnego. Aby uczulić też na podejrzane pakunki, pirotechnik zaprezentował najczęściej stosowane rodzaje ładunków wybuchowych.

Zajęcia praktyczne z zakresu technik interwencji

Zajęcia praktyczne z zakresu technik interwencji pod okiem instruktora z CSP w Legionowie. | fot. Daniel SiwakZajęcia praktyczne z zakresu technik interwencji. | fot. Daniel SiwakSobotnie zajęcia z zakresu technik interwencji cieszyły się równie dużym zainteresowaniem, jak seminarium poświęcone narkotykom. Tego czego uczą się policjanci przez 7 miesięcy uczestniczy mogli sprobować w jeden wieczór po okiem instruktora z CSP w Legionowie.

– Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona zawartością merytoryczną tych szkoleń – opowiada Iza jedna z uczestniczek projektu. – Informacje tu zdobyte na pewno przydadzą mi się na studiach.

Więcej o projekcie można dowiedzieć się na stronie Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji. | Źródło: www.ipapolska.pl"Bezpieczny Wolontariusz" dla pracowników administracji samorządowej

W najbliższy weekend odbędzie się ostatni cykl seminariów w projekcie "Bezpieczny Wolontariusz". Organizatorzy chcą zaprosić pracowników administracji samorządowej i urzędów pracy. Zgłoszenia do jutra przyjmuje pani Marta Chmielewska, tel. 606-336-003.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.