Facebook Google+ Twitter

Kolejna odsłona skandalu korupcyjnego w Wielkiej Brytanii

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-27 11:19

Dziennik "Daily Telegraph" ujawnił, że przyjaciel premiera Gordona Browna Lord Moonie załatwił przepustkę parlamentarną kontrowersyjnemu lobbyście działającemu na rzecz firm zbrojeniowych. To kolejna odsłona skandalu w brytyjskiej Izbie Lordów, której członkowie wywodzący się z rządzącej Partii Pracy mieli oferować za pieniądze nanoszenie poprawek do ustaw.

Lord Moonie, były minister obrony i bliski współpracownik premiera przekazał przepustkę przeznaczoną dla asystentów polityków, lobbyście Robinowi Ashby'emu, co spotkało się z oburzeniem.

Statystyki parlamentarne pokazują, że od września, gdy Ashby miał dostęp do lorda w parlamencie, Moonie zadał 40 pytań dotyczących spraw obronnych, podczas gdy w ostatnich trzech latach zadał ich jedynie sześć.

W aferę zamieszanych jest jeszcze trzech lordów. Dziennikarze występujący incognito nagrali jednego z polityków, który za 30 tysięcy funtów oferował konsultację z ministrem i sugerował wniesienie korzystnych poprawek do rządowych ustaw.

Trzecia siła brytyjskiego parlamentu - Liberalni Demokraci zgłosili sprawę policji i zaapelowali o wszczęcie śledztwa antykorupcyjnego. Premier Gordon Brown wyraził zaś zaniepokojenie tak poważnymi zarzutami kierowanymi pod adresem lordów.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.