Facebook Google+ Twitter

Kolejna posada dla Matki Boskiej

Jest już królową Polski, patronką cierpiących i "powierniczką naszą". Posłowie załatwili jej kolejny etat. Matka Boska Trybunalska będzie patronować posłom.

Decyzja posłów o ustanowienie Matki Boskiej Trybunalskiej patronką Sejmu jest kolejnym krokiem w stronę państwa wyznaniowego.

Gdy parę miesięcy temu marszałek Marek Jurek poinformował o modlitwie „za deszcz”, sala obrad w budynku Sejmu zatrzęsła się od śmiechu. A to zaskakujące. Przecież żadne z ugrupowań politycznych, ze strachu przed utratą elektoratu, nie żąda usunięcia krzyży z instytucji państwowych, co jest przecież ewidentnym dowodem na pogwałcenie zasady laickości państwa.

Do obecności krzyża na Sali sejmowej wszyscy się przyzwyczaili. Teraz na Wiejskiej zawiśnie dodatkowo święty obrazek kolejnej Matki Boskiej. W ten sposób za jednym zamachem przekreśla się zasadę o rozdziale Kościoła od państwa i zasadę neutralności państwa oraz rozwiewa się złudzenia tych nielicznych, którym wydawało się, że religie i wyznania w Polsce są wszystkie równouprawnione.

Marek Jurek zapomina o rzeczy oczywistej i dla mnie - urodzonej w wolnym państwie - i dla każdego w cywilizowanym świecie. O tym, że poglądy prywatne nie mogą stawać ponad stanowionym prawem. A marszałek Sejmu, druga osoba w państwie, nie ma prawa o tym zapominać.

Powtarza się do znudzenia, że żyjemy w skansenie. Nic dodać, nic ująć. Ale jako obywatelka tego kraju, nie z patriotyzmu, ale dlatego, że czuję się tu jak w klatce, muszę powtórzyć te słowa jeszcze raz. Żyjemy w skansenie, kierowanym przez skamieliny, które nie zauważają, że skansen im się wyludnia. I że za fasadą słomianych strzech, mieszkańcy skansenu umilają sobie czas grzesząc w niedzielę lub uciekając stąd podkopem - wolą zmywać naczynia w Irlandii.

Aż dziw, że naszym politykom, statystyki i posty internetowe tak mało dają do myślenia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (16):

Sortuj komentarze:

Cóż jestem katolikiem, mieszkam w katolickim kraju - mam prawo domagać się zatem krzyża. Gdybym mieszkał np, w Turcji, a byłbym katolikiem, nie protestowałbym przed wieszeniam znaków muzułmańskich. Chyba proste.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wychodzi na to, że "Quo Vadis 3000" zostało napisane przez fanatycznego katolika, który nie widzi różnicy pomiędzy "krzyże nie znajdują się na wszystkich ścianach urzędów", a "religia jest zakazana, a wierzący zabijani". Rozumowanie to jest zwyczajnie głupie, bo o wolność właśnie w laickości chodzi. Polecam np. wpis w Wikipedii: http://pl.wikipedia.org/wiki/Laicyzm

"laicyzmu, czyli teorii politycznej mającej na celu rozdzielenie polityki i religii w sferze publicznej (res publica), co ma na celu zapewnienie niezależności religijnej oraz swobody praktyk religijnych"

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 12.04.2007 15:48

"Laicyzacja przyniosła totalitaryzm" - tak kuriozalnej tezy dawno nie czytałem. Reżim gen. Franco też powstał dzięki laicyzacji? Hitleryzm też nie był laicki.
Znów mylisz neutralność światopoglądową z laicyzmem.

Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ktoś nie zrozumiał epitetów. Co to niby za inwektywy?
Przyszłość nalezy do laickich mutantów - Pejoratywnie o tym że laicyzacja przyniosła totalitaryzm. Napisałem o tym co tw ksiazce.
W słowach pośmiewisko nie ma nic wulgarnego.
"Zgniłe ziarno" to metafora czegoś co nie bedzie potrafiło wyrosnąć na roślinę.
Totalitaryzm i schizofrenia to rzeczowniki zaczerpniete ze słów przeciwników kościoła i partii rzadzacej :D

Gdy brak argumentów łapie się za język... Przemek wybacz ale nieźle błądzisz... Definicja Inkwizytora zakłada że ktoś walczy z czymś co według niego niepoprawne. Haha a w tym wypadku podnoszą sie głosy srodowisk laickich zeby walczyc z krzyzem w sejmie o to jest niepoprawne. Zamotałes sie...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 11.04.2007 23:23

Grześku, przecież Marcin podąża konsekwentnie utartą drogą, to droga inkwizytora;-). Radzę więc z niej zawrócić póki czas. Ja już chyba pisałem, że Marcin zdaje się nie do końca rozumieć demokrację i utwierdza mnie tylko w tym przekonaniu, smutne to, tracę wiarę w młode pokolenie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Pośmiewisko", "przegnite ziarno", "laickie mutanty", "totalitaryzm", "schizofrenia".

No, Marcinie, powiedz nam jeszcze coś o miłości bliźniego...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marcinie, czym innym jest odniesienie się do heraldyki, tradycji i historii naszego kraju, w której nie brakowało dominacji Kościoła Rzymskiego, a czym innym próba odejścia od zasady konstytucyjnej.
I przykro mi, ale się mylisz w punkcie upominania się o swoje prawa. To właśnie Parlament składa się z ludzi, którzy zostali przez nas (teoretycznie przynajmniej) wybrani po to by nas reprezentowali. I to do nich należy dbanie o przestrzeganie konstytucyjnych zasad przy stanowieniu prawa.
Większość katolików nie domaga się symboliki krzyża w każym możliwym miejscu. Znam również wielu, którzy są całą sprawą zniesmaczeni, przypominając 2 przykazanie z Dekalogu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szymonie nie słyszałem aby któraś z tych grup chociaż zainicjowała umieszczenie jej symbolu tu i ówdzie? To w zakichanym interesie ludzi aby upominali sie o swoje... Katolicy umieją.
A tak na marginesie. Chyba nie zrozumiałeś jednej rzeczy, wymieniajac Hinduaistów czy Agnostyków np. Kolega Tomek wspomniał o symbolu MB w herbie trybunału koronnego. Zlicz setki herbów miast i regionów z wizerunkami świetych, Maryi, Jezusa. Drogą takiego rozumowania żydowscy mieszkancy tych miasteczek tez są wykleci?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Hmmm mile sobie dyskutujecie.
Tylko niech ktoś mi powie, jak to się ma do zapisu konstytucyjnego rozdziału Państwa i Kościoła?
Parlament, którego KARDYNALNYM zadaniem jest reprezentować interesy WSZYSTKICH obywateli RP właśnie lekką ręką pokazał, że nie reprezentuje:
a) Żydów
b) Protestantów
c) Muzułmanów
d) Hinduistów
e) Wyznawców religii niemonoteistycznych
f) Ateistów
g) Agnostyków

Całkiem spora grupa, jak na traktowanie ich uczuć religijnych. I żeby było jasne. W demokracji nie ma znaczenia, czy będzie ich 1 - 2 czy 60%. Konstytucja gwarantuje każdemu wolność wyznania lub bezwyznaniowości.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dokladnie. Procesje, miliony przydrożnych krzyży, wiszące różańce w samochodach, św. Krzysztof w pojazdach komunikacji publicznej, krzyże na szczytach gór, tablice pamiatkowe z Papiezem w urzedach, koszulki z Jezusem. Żadanie tej całej "neutralnosci swiatopogladowej" to na szczescie walka z wiatrakami. Polska to nie skansen tylko przyklad kraju który nie doznał schizofrenii i nie wyrzekł sie swojego kregosłupa, historii i korzeni

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.