Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

32597 miejsce

Kolejna powieść Orhana Pamuka po polsku

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-02-26 22:37

Nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazała się w Polsce powieść Orhana Pamuka „Dom ciszy”. Jest to piąta książka tego wybitnego tureckiego pisarza dostępna po polsku.

Orhan Pamuk wygłasza przemówienie podczas ceremonii otwarcia 60. Targów Książki we Frankfurcie nad Menem / Fot. EPA/Arne DedertWcześniej ukazały się u nas: „Śnieg”, „Nazywam się Czerwień”, „Nowe życie” oraz „Stambuł: wspomnienia i miasto”.

Tą powieścią Pamuk chciał oświecić umysły Turków. „Dom ciszy” Orhan Pamuk napisał, kiedy miał 31 lat. To powieść o dojrzewaniu w Turcji i zarazem komentarz do sytuacji społeczno-politycznej w tym kraju. Jest w niej zarówno konflikt pokoleń, rodzinne tajemnice, niespełnione marzenia oraz ukryte pragnienie autora, by społeczeństwo tureckie się zmieniło..„ Spośród wszystkich moich książek stwierdza Pamuk młodzi ludzie najbardziej lubią „Dom ciszy”. Może dlatego, że w tej powieści zawarłem jakąś prawdę o sobie i mojej młodości”.

Akcja utworu rozpoczyna się latem, na początku lat 80. XX wieku. Wówczas, jak co roku, w wakacje troje wnuków odwiedza swoją babkę Fatmę, która mieszka razem ze służącym, karłem w starym i walącym się domu w małej miejscowości nadmorskiej pod Stambułem. Tytułowy dom staruszki wypełnia cisza i kryje się tam wiele rodzinnych tajemnic. Mają one swoje źródło w przeszłości, kiedy ona wraz ze swoim mężem - zafascynowanym zachodnią kulturą lekarzem i ateistą przybyła do miasteczka ze Stambułu. Mężczyzna ten całe swoje dorosłe życie poświęcił na pisanie wielotomowej encyklopedii będącej zbiorem nauki, wiedzy i doświadczeń całej ludzkości.

"W lochach ciemnoty uwięzione są miliony nieszczęsnych muzułmanów, miliony otumanionych niewolników czekających na światło mojej encyklopedii!"

Dla wnuków kobiety nie będzie to lato takie jak wszystkie, ponieważ każdy z nich zmienił się nie do poznania. Najstarszy z rodzeństwa, Faruk, upodobnił się do swojego ojca i dziadka: zaczął dużo pić, został naukowcem i odciął się od bliskich. Jego młodsza siostra Nilgün podczas studiów w Stambule stała się komunistką i zajęta książkami, przestała zauważać kolegów z dzieciństwa, w tym zakochanego w niej Hasana. Najmłodszy brat, Metin natomiast, zauroczony pewną bogatą dziewczyną z sąsiedztwa, postanowił awansować społecznie – jeśli nie przez karierę w Ameryce, to przynajmniej przez opowiadanie o niej.

W efekcie dojrzewanie bohaterów "Domu ciszy" przypomina kabotyństwo, ponieważ oni udają kogoś innego niż są w rzeczywistości i nie uważają tego za coś złego. Można odnieść wrażenie, że są dumni ze swojego postępowania i nie potrafią żyć inaczej. Metin, zamiast zrobić karierę i zdobyć dziewczynę, umie tylko zachowywać się niedojrzale. Hasan, który myśli, że jest namiętnym kochankiem i bohaterem, ze strachu i słabości staje się ekstremistą islamskim oraz przestępcą. Naukowiec Faruk gubi po pijanemu ważne notatki, Nilgün jest lewicową działaczką, która nie zauważa biednych. Nawet babka Fatma, przekonana o swojej moralnej przewadze nad wszystkimi, okazuje się dwulicową jędzą, która ukrywa przed światem swoje złe uczynki, zaś karzeł, który z nią mieszka zgadza się na upokorzenia. Przez co umniejsza swoją wartość i daje sobą manipulować.
RM

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.