Facebook Google+ Twitter

Kolejna rozprawa w procesie dotyczącym stanu wojennego

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-19 19:58

W procesie osób odpowiedzialnych za wprowadzenie stanu wojennego w Polsce w 1981 roku zeznawali dziś generał Tadeusz Tuczapski oraz Stanisław Kania.

86-letni generał Tadeusz Tuczapski, były wiceszef MON i sekretarz Komitetu Obrony Kraju w latach 80. mówił przed sądem, że stan wojenny na ówczesne czasy był decyzją "optymalną i aktem wyższej konieczności". W związku z wprowadzeniem w 1981 roku stanu wojennego Tuczapski jest oskarżony między innymi o udział w "związku przestępczym o charakterze zbrojnym, którego celem było popełnianie przestępstw". Stawiane mu przez zarzuty, były wiceszef MON ocenił jako "bezpodstawne i będące politycznym przedsięwzięciem, których celem jest - jak mówił oskarżony - moralne upokorzenie, zniszczenie jego dobrego imienia i przekreślenie 47 lat dobrej pracy i dokonań na odcinku obronności i służby ojczyźnie".

Podobnie jak główny oskarżony w procesie generał Wojciech Jaruzelski, Tuczapski oświadczył, że podczas procesu nie będzie odpowiadał na pytania oskarżyciela publicznego, a tylko na pytania adwokatów i sądu. Zgodnie z przyjętą przez sąd taktyką, sąd będzie zadawał oskarżonym pytania dopiero po złożeniu przez wszystkich podsądnych wyjaśnień.

Po generale Tadeuszu Tuczapskim wyjaśnienia rozpoczął składać oskarżony Stanisław Kania - w momencie wprowadzenia stanu wojennego były już pierwszy sekretarz KC PZPR. Jak zwykle na rozprawę nie stawił się oskarżony generał Czesław Kiszczak - były szef MSW. Sąd i tym razem uznał nieobecność Kiszczaka za nieusprawiedliwioną, a sędzia Ewa Jethon przypomniała, że w ostatnim wysłanym do sądu piśmie z 7 listopada, Kiszczak informował o złym stanie zdrowia. Z przedstawionej ostatnio opinii biegłych lekarzy sądowych wynika jednak, że generał Czesław Kiszczak może uczestniczyć w rozprawach, ale przez najwyżej 2 godziny. Od początku procesu oskarżony nie brał jednak jeszcze udziału w postępowaniu sądowym.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.