Facebook Google+ Twitter

Kolejna Rzeczpospolita Polska gra nie fair

Ekipa Kaczyńskich ogłosila wszem i wobec: Nowa Polska, nowa rzeczywistość. Po co jednak odcinać się od poprzednich rządów, skoro już na starcie gra się nie fair?

Ogłoszenie IV Rzeczypospolitej Polskiej jeszcze przed wygraną wyborów to pomysł chybiony. Czy od teraz każda kolejna ekipa rządząca będzie próbowała odciąć się od poprzedników za pomocą cyfry? Czy taki zabieg ma na celu cokolwiek innego, niż tylko dobrze brzmiące hasło wyborcze? Myślę, że numerację powinniśmy zostawić historykom.

IV RP miała oznaczać nową jakość. Czy aby na pewno? Wszystko zaczęło się od premiera. Z dnia na dzień pracami rządu zaczyna kierować prawie nikomu nieznany polityk. Obawy i nadzieje były równie duże. Sceptycy doszukiwali się w tym zagraniu drugiego dna. Jak się okazało – słusznie. Kazimierz Marcinkiewicz w ciągu kilku miesięcy stał się najpopularniejszym polskim politykiem. Zyskał sobie przychylność większości, a słupek notowań odnośnie zaufania społecznego wciąż rósł. Z dnia na dzień nastąpiła zmiana warty, a stanowisko premiera objął Jarosław Kaczyński. Sprawa równie zagadkowa. Co było przyczyną takiego posunięcia? Gwałtownie rosnąca popularność Marcinkiewicza, a może jego coraz mniejsze posłuszeństwo względem kierownictwa PiS?

Kolejna sprawa to koalicja. Jeszcze niedawno Samoobrona i Liga Polskich Rodzin były Kaczyńskim zupełnie nie po drodze. Sytuacja zmieniła się także z dnia na dzień. Nowe okoliczności doprowadziły do zawarcia porozumienia. Do rządu wchodzi uznawany za populistę Andrzej Lepper i polityk o nacjonalistycznych zapędach – Roman Giertych. Wydawałoby się, że to mieszanka wybuchowa. Na początku posłuszni, teraz coraz głośniej walczą o stanowiska dla swoich ugrupowań. Obejmują stanowiska ministerialne oraz funkcje wicepremierów. Tak, oto nowa jakość.

Na dokładkę ciągłe atakowanie opozycji (nie jestem pewien czy do końca konstruktywne) i powtarzanie do znudzenia, że "to wszystko przez PO". Odnoszę wrażenie, że jak na razie, oprócz kilku sloganów i dziwnych zagrywek, rząd nie popisał się niczym szczególnym. Exposé Jarosława Kaczyńskiego brzmiało tak, jakby PiS właśnie wygrał wybory i dopiero teraz rozpocznie się gruntowna przebudowa państwa. Mam rozumieć, że ostatni rok należy uznać za stracony?

Atmosferę podgrzewają kolejne pomysły ministrów. Jako młodego Polaka (ucznia) najbardziej interesuje mnie stanowisko Romana Giertycha. A to jest wyjątkowo kontrowersyjne. Amnestia maturalna, obcięcie jednej godziny wychowania fizycznego, plany wprowadzenia etyki do szkół, do tego jeszcze lekcje patriotyzmu i rozdzielenie historii na historię polski i powszechną... I jak tu się dziwić, że coraz więcej z nas emigruje na Zachód, kiedy sytuacja jest tak dwuznaczna i niepewna?

Atmosfera nie sprzyja stabilizacji. Trudno wiązać swoje nadzieje i przyszłość z krajem, który rządzony jest przez ludzi, lekko mówiąc, nierozgarniętych. Nawet jeśli wizja władzy jest szczera i ma na celu poprawienie sytuacji, to jak na razie wychodzi z tego jeden wielki chaos. A ten tylko zniechęca.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Tylko skąd pewność, że PiS faktycznie nie chciało koalicji z "S" i "LPR"? Ja to interpretuję inaczej. I dlatego jest to dział "MOJE Trzy Grosze". ;) Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń
HyuN
  • HyuN
  • 10.08.2006 20:29

autor zapomina o winie PO w calej te sytuacji, PiS nie chcialo koalicji z LPR i SO, to Platforma czekala az PiS sie wykrwawi, to PO przeglsowalo socjalistyczno-proletariackie becikowe nawet dla zony prezesa Orlenu nie jestem zwolennikiem i sympatykiem PiSu ale mam swoja obiektywnosc i PO oprocz nudy i krytykanctwa nic jescze nie zrobilo jako konstruktywna opozycja i zamiast probowac pomoc przeszkadza jak tylko moze

Komentarz został ukrytyrozwiń

Popieram, choć jako obiektywny obserwator....hmmm....nie-popieram w 100%:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.