Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejna sesja Szkoły Reprezentacji NGO w Borowinie pod Warszawą

Redakcja
W Borowinie pod Warszawą odbyła się trzecia sesja Szkoły Reprezentacji NGO, prowadzonej przez Ogólnopolską Federację Organizacji Pozarządowych.

Demokracja to partycypacja

Kilkudziesięciu działaczy z różnych organizacji pozarządowych, od jesieni uczestniczy w zajęciach przygotowujących ich uczestnictwa w ciałach dialogu społecznego i obywatelskiego na szczeblu samorządowym i państwowym, w komitetach monitorujących pogramy operacyjne, radach działalności pożytku publicznego, forach terytorialnych, grupach i zespołach roboczych. Afera ACTA pokazała dobitnie czym skutkuje brak dialogu i konsultacji społecznych i jak wielka jest niechęć władz do prowadzenia rzeczywistej, szczerej, niepozorowanej i nie traktowanej instrumentalnie rozmowy ze społeczeństwem.

Zobacz zdjęcia z sesji Szkoły Reprezentacji NGO

Zajęcia finansowane są z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich w ramach projektu „Demokracja to partycypacja”. Organizowaniem, doborem treści,
pozyskiwaniem wykładowców oraz trenerów zajmują się: Weronika Czyżewska, Aneta Marczyk, Michał Dymkowski i Piotr Frączak.

Protest sieciowy albo rzecznictwo i konsultacje

W pierwszym dniu sesji Jarosław Lipszyc, prezes Fundacji Nowoczesna Polska, wygłosił wykład na temat „Nowe formy protestu”, z wykorzystaniem internetu, jako narzędzia nie tylko do komunikacji masowej, wielokierunkowej i zdecentralizowanej, ale i płaszczyzny budowania relacji społecznych, sprzyjających „protestom sieciowym”.

W części warsztatowej, poświęconej „Rzecznictwu i konsultacjom”, Anna Mazgal wraz ze słuchaczami starała się znaleźć odpowiedzi na pytanie: „Dlaczego potrzebujemy strategii, by dostać to, co chcemy?”

W drugim panelu roboczym Kamil Śliwowski zapoznawał z narzędziami konsultacji. Ideą przewodnią zajęć było hasło: Od abstrakcji do praktyki. Rozważano problemy, jak konsultować dokumenty, jak zbierać opinie i jak prowadzić na żywo spotkania konsultacyjne, aby wydobyć od ludzi rzeczywistą wiedzę na określony, ważny społecznie temat i poznać ich emocjonalny stosunek do proponowanych rozwiązań

Wieczorem w dyskusji ze słuchaczami wzięła udział Mirosława Hamerla, aby podzielić się doświadczeniem z prac w komitetach monitorujących Program Operacyjny Kapitał Ludzki.

Czy myślenie projektowe ma sens?

Wydarzeniem drugiego dnia sesji był panel ekspercki na temat: „Czy myślenie projektowe osłabia organizacje?”. W role znawców wcielili się słuchacze SR NGO. Panel miał formę sesji publicznej z udziałem interesariuszy i zawierał nowatorskie elementy organizacyjne. Mimo inscenizacyjnego z założenia charakteru debaty, spory były ważne i poważne, a doprowadziły do wypracowania konkluzji, która w postaci rekomendacji trafi do organizacji pozarządowych. Tę część zajęć podsumował Piotr Frączak, szef Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych.

Następnie odbyły się zajęcia warsztatowe w grupach tematycznych dotyczących kultury, ekonomii społecznej i funduszy europejskich.

Polityki społeczne w Polsce

Po południu uczestnicy szkoły udali się do Collegium Civitas, aby wysłuchać wykładu Andrzeja Zybały na temat „Polityki publiczne. Style działania publicznego, teoria, doświadczenia, praktyki” oraz uczestniczyć w dyskusji moderowanej przez Cezarego Miżejewskiego i Piotra Frączaka.

Współautor artykułu:

  • Barbara Podgórska
od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto