Facebook Google+ Twitter

Kolejna unikatowa kolekcja w zbiorach tarnowskiej biblioteki

Liczący około półtora tysiąca pozycji księgozbiór Tadeusza Nowaka, przekazano Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnowie. Kolekcję tworzą m.in. opracowania jego twórczości, rękopisy, liczne dyplomy i nagrody.

Fragmenty księgozbioru Tadeusza Nowaka / Fot. fot. MBP w TarnowieMiejska Biblioteka Publiczna w Tarnowie ma w swoich zbiorach cenne i ciekawe kolekcje pochodzące od osób, które w znaczący sposób wpisały się chociażby w kulturalny pejzaż regionu. Obok pokaźnego zbioru starych druków, w zasobach biblioteki znajdują się również emigracyjny księgozbiór Lidii i Adama Ciołkoszów; kolekcja „tarnovianów” ze zbiorów Witolda Gryla - bibliofila, miłośnika historii i architektury Tarnowa; kolekcja harcerska ze zbiorów publicystki i działaczki harcerskiej Marii Żychowskiej. Z kolei Norbert Lippóczy, wybitny kolekcjoner, przekazał bibliotece jeden z największych w Polsce wielojęzycznych zbiorów „Kalevali” („Kalevala” nazywana jest fińskim eposem narodowym).
Od kilku tygodni tarnowska biblioteka bogatsza jest o unikatową w skali kraju spuściznę po urodzonym w podtarnowskich Sikorzycach wybitnym poecie i prozaiku Tadeuszu Nowaku. Nowak był uczniem I Liceum Ogólnokształcącego im. K. Brodzińskiego w Tarnowie.
- Księgozbiór Tadeusza Nowaka przekazany został naszej bibliotece przez prof. Stanisława Balbusa, zgodnie z ostatnią wolą wdowy po poecie, Zofii Iwańskiej-Nowak. Liczący około 1500 woluminów zbiór zawiera dorobek literacki Tadeusza Nowaka, w tym również przekłady na języki obce, opracowania życia i twórczości Nowaka, dyplomy, nagrody, odznaczenia, książki m.in. Kazimierza Wyki i Tadeusza Różewicza z dedykacjami i autografami. Cenne są w tej kolekcji rękopisy wierszy i psalmów, a także rękopis książki „A jak królem, a jak katem będziesz”. Częścią przekazanej kolekcji jest również portret Tadeusza Nowaka, nieznanego nam autora – mówi Ewa Stańczyk, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie.
Tadeusz Różewicz Tadeuszowi Nowakowi - książka z dedykacją elementem kolekcji przekazanej tarnowskiej książnicy / Fot. fot. MBP w TarnowieKolekcja wymaga dokładnego opracowania i skatalogowania. Biblioteka planuje również adaptację jednego z pomieszczeń w budynku przy ul. Krakowskiej 4, gdzie pozyskana niedawno kolekcja jak i pozostałe również, będą mogły być odpowiednio przechowywane, eksponowane i udostępniane czytelnikom.

Zdjęcia dzięki uprzejmości MBP w Tarnowie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.