Facebook Google+ Twitter

Kolejna wojna w Zatoce?

Z licznych doniesień światowych mediów można wywnioskować, że Stany Zjednoczone i Izrael wspólnie przygotowują się do ataku na Iran. Czy wybuchnie kolejna wojna w Zatoce Perskiej?

 / Fot. Hmbr, commons.wikimedia.orgW ubiegły wtorek prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama podpisał ustawę wprowadzającą nowe sankcje wobec Iranu oraz zaostrzające już istniejące restrykcje i obostrzenia w handlu z tym krajem. Jak powiedział podczas ceremonii podpisania nowego prawodawstwa, "Stany Zjednoczone oraz społeczność międzynarodowa są zdeterminowane, by powstrzymać Iran od pozyskania broni nuklearnej" oraz dodał, że "nowa legislacja zgodna jest ze stanowiskiem Rady Bezpieczeństwa ONZ i wzmacnia wielostronną strategię dyplomatyczną wobec irańskiego programu nuklearnego".

Jak jednak wynika z analizy medialnych doniesień z ostatnich dni, droga dyplomatyczna nie jest jedyną, jaką rozważają Amerykanie. Także nadzwyczajna aktywność izraelskich sił zbrojnych oraz amerykańskiej marynarki w rejonie Morza Śródziemnego, Czarnego oraz Zatoki Perskiej daje poważne podstawy, by przypuszczać, że Stany Zjednoczone wspólnie z Izraelem planują atak na terytorium Islamskiej Republiki Iranu.

Amerykańska flota w drodze do Zatoki

 / Fot. Eben Boothby, commons.wikimedia.orgW zeszłym tygodniu rosyjska telewizja RT poinformowała, że w stronę Zatoki Perskiej zmierza flota amerykańskich okrętów wojennych. Zgodnie z relacjami naocznych świadków, okręty przepłynęły już Kanał Sueski, który z tego powodu zamknięto dla ruchu cywilnego. W grupie znajdowało się łącznie 11 fregat rakietowych oraz lotniskowiec. Wśród amerykańskich okrętów, dostrzec można było również okręt płynący pod banderą izraelską.

Obecnie za rejon Morza Śródziemnego odpowiada potężna 6. Flota Stanów Zjednoczonych. Możliwe, że to właśnie z niej wydzielono okręty, które dołączą do, działających już w Zatoce Perskiej, okrętów amerykańskiej 5. Floty.

Zapasy wojenne

Zarówno irańskie, jak i izraelskie media poinformowały o wzmożonej aktywności sił izraelskich wzdłuż granicy z Arabią Saudyjską. Przez kilka dni trwała akcja transportu sprzętu wojskowego oraz różnego rodzaju zapasów. Ładunki zrzucane były przez izraelskie śmigłowce tuż przy granicy z Arabią Saudyjską, osiem kilometrów od Tabuku - saudyjskiego miasta znajdującego się najbliżej Izraela.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

antek patelmitrz
  • antek patelmitrz
  • 18.02.2011 12:39

zetrzeć Izrael z powierzchni Ziemi

Komentarz został ukrytyrozwiń
nostra
  • nostra
  • 05.09.2010 22:45

A artykuł na 5. Gratuluje

Komentarz został ukrytyrozwiń
nostra
  • nostra
  • 05.09.2010 22:43

Szkoda ze nie widzicie tego ze to USA jest zawsze agresorem o najwiekszym potecjale militarnym na świecie. A Ci biedni ludzie tyle zawinili że ich domy stoja na złożach ropy. Awganistan obok pokistan,irak,iran mało przykładów bo z arabi i kuwejtu pompują od dawna.Te kraje łączy jedno ...ropa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Atak lotniczy na Iran nie jest żadnym zaskoczeniem. Od wielu lat izraelscy piloci ćwiczą taki scenariusz. To, że nie doszło do ataku wcześniej, jest zasługą Waszyngtonu. USA chciały rozwiązać problem Iranu drogą dyplomatyczną oraz na forum ONZ. Długo nie zgadzano się na sprzedaż Izraelowi bomb mogących razić najbardziej umocnione cele na terenie Iranu. Co prawda Izrael posiada broń atomową ale jej użycie nie wchodzi w grę.

Kwestia broni jądrowej Iranu nie budzi żadnych wątpliwości. Kraj ten nie posiada elektrowni atomowej (wyłącznie reaktor badawczy w Teheranie). Mimo tego w chwili obecnej w Iranie pracuje kilkadziesiąt tysięcy wirówek(!), mających uzyskać z rudy uranu konkretny izotop tego pierwiastka, który można użyć zarówno do paliwa jądrowego jak i do budowy bomby (to w dużym uproszczeniu).

Co ciekawe państwa Europy Zachodniej bagatelizują cała sprawę, robiąc niezłe interesy z Iranem. Większość komponentów do wzbogacania uranu zostało zakupionych w krajach europejskich.

warto wspomnieć, że sprawa broni jądrowej Iranu jest dla Izraela kwestią istnienia państwa. Atak na tak mały kraj już kilkoma ładunkami atomowymi, dosłownie zmiecie go z powierzchni ziemi.

Bardzo dobry tekst. Ode mnie 5.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.