Facebook Google+ Twitter

Kolejna wystawa z cyklu "Nauczyciel - twórca" i jego uczniowie

Po bardzo udanej wystawie, w której wzięli udział absolwenci Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Juliusza Słowackiego i ich nauczycielka Jadwiga Maj, przyszedł czas na pokazanie prac uczniów kontynuujących obecnie naukę.

Jadwiga Maj / Fot. Krystyna NitaCztery szkoły, sześciu nauczycieli i wielu, wielu uczniów. Już zakończył się wernisaż wystawy "Nauczyciel - twórca i jego uczniowie". Wystawa miała miejsce w dziale dziecięcym Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie przy ulicy Rajskiej.
Pani Bożena Giza / Fot. Krystyna Nita
Wernisaż był kolejną z 25 inicjatyw z okazji 25-lecia Społecznego Towarzystwa Oświatowego. Tym razem wzięli w nim udział nauczyciele i uczniowie krakowskich szkół STO: Pani Agnieszka Kwiatkowska z Zespołu Szkół Społecznych nr 3 STO, oś. Dywizjonu 303, Pani Bożena Giza z Zespołu Szkół Społecznych nr 5 STO, ul. Kurczaba 5, Pani Agnieszka Lubecka ucząca w Społecznej Szkole Podstawowej nr 7 i Społecznym Gimnazjum nr 8 im. ks. prof. Józefa Tischnera, ul. Stanisława ze Skalbmierza oraz Panie Małgorzata Bojanowska, Agata Wojakowska i Jadwiga Maj pracujące w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Juliusza Słowackiego, ul. Stradomska10. Nauczycielki zaprezentowały wybrane dzieła swoich uczniów oraz własne prace.
Nauczyciel - twórca i jego uczeń / Fot. Krystyna Nita
- Widać wpływ twórczości mistrzyń na dzieła młodych artystów – zauważam. - Tak, ale nie jest to bezmyślne naśladownictwo - mówi Jadwiga Maj. - Często dostrzegam wpływ na moich uczniów. Jest on różny w zależności od ich osobowości. Czasem jest to barwa, innym razem kompozycja lub technika. To nie jest bezmyślne kopiowanie pomysłów, lecz inspiracja.
Nauczycielki ze szkół STO / Fot. Krystyna Nita
- Każda z was jest nie tylko nauczycielką, ale też artystką. Uczycie i tworzycie. Czy te dwie działalności wywierają na siebie wpływ?
- Oczywiście. Obydwie są dla mnie bardzo ważne. Praca z dziećmi wzbogaca mnie o pomysły. Zmusza mnie to do innego sposobu myślenia. Uczniowie uświadamiają mi, że można na coś patrzeć inaczej. Dzieci są prawdziwymi artystami.

- Co się z nimi dzieje później?
- Później zaczynają myśleć jak żyć. Nie dla każdego sztuka jest pomysłem na życie.
Nauczyciel - twórca i jego uczeń / Fot. Krystyna Nita
- A skąd się wziął pomysł wspólnego wernisażu – pytam. – Od dawna współpracujemy - odpowiada Jadwiga. - Postanowiły zrobić coś razem. Każda z nas wybrała prace uczniów i swoją, jedną lub kilka. Niestety, sala ograniczała ilość wystawionych dzieł sztuki. Starałyśmy się nie oceniać poziomu dzieci. Kryterium nie był też wiek małych artystów. Dla nas nauczycielek wystawa była inspiracją do dalszej pracy. Zachwyciłam się niektórymi pracami dzieci i pomysłami moich koleżanek. Czuję się wzbogacona. Mam nadzieję, że będziemy częściej organizować wspólne wystawy – mówi Jadwiga Maj.
- Czy ważne jest takie zestawienie i porównanie waszej pracy? - Słowo porównanie nie jest tu dobre. Inspiracja jest trafniejszym określeniem. Robimy wszystko, by nasza praca była lepsza.
Agnieszka Lubecka / Fot. Krystyna NitaMałgorzata Bojanowska / Fot. Krystyna NitaMłodzi twórcy / Fot. Krystyna Nita

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.