Facebook Google+ Twitter

Kolejne leki trafią na listę refundacyjną

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz zapowiedział, że na listę refundacyjną trafią kolejne leki. Ta zmiana jest możliwa dzięki uzyskanym oszczędnościom w negocjacjach z firmami farmaceutycznych.

 / Fot. user:Stahlkocher, CC 3.0Jak donosi Wprost.pl minister zdrowia poinformował, że na liście, która wejdzie w życie 1 stycznia 2012 r. znalazły się m.in. leki wziewne używane w leczeniu astmy oskrzelowej u dzieci. Leki te mają być dostępne niezależnie od stawki, za odpłatnością ryczałtową.

Dodatkowo refundowany będzie lek stosowany w chorobie Parkinsona oraz w neutropenii, czyli po terapii u chorych na nowotwory. Spaść mają również ceny wybranych 32 insulin z ogólnej grupy 38. Refundacją zostanie objęty lek stosowany w schizofrenii i chorobie afektywnej dwubiegunowej, zarówno u dorosłych, jak i u dzieci i młodzieży. Pacjenci zapłacą za aripiprazol (Abilify) opłatę ryczałtową w wysokości 3,20 zł.

Recepty, które zostaną wystawione jeszcze w tym roku, nie stracą na ważności, ale będą już realizowane w oparciu o nowy system refundacji. Według ministra zdrowia nowy system ma być korzystny dla pacjenta. W aptekach recepty będą opatrzone pieczątką "Refundacja do decyzji NFZ" i w takim systemie
realizowane.

Bartosz Arłukowicz poinstruował prezesa NFZ Jacka Paszkiewicza, by wydał on polecenie dyrektorom oddziałów wojewódzkich funduszu, by takie recepty były jak najbardziej finansowane. Minister zdrowia dla "Wprost" powiedział, że "wierzy w odpowiedzialność lekarzy" i ma nadzieję, że nie będą oni sprawiać pacjentom problemów z dostępem do leków refundowanych.

Jak podaje PAP, Naczelna Rada Aptekarska nie odniosła się jeszcze do decyzji w sprawie realizacji recept z pieczątką: "Refundacja do decyzji NFZ". NRA nadal twierdzi, że obecnie nie ma doprecyzowanych przepisów w przedmiotowej sprawie. Natomiast aptekarze obawiają się, że po realizacji tak opatrzonych recept mogą oni zostać obciążeni karami umownymi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.