Facebook Google+ Twitter

Kolejne państwowe uczelnie śrubują wysokość czesnego

  • Źródło: Dziennik Bałtycki
  • Data dodania: 2006-09-14 15:46

Państwowe szkoły wyższe podnoszą czesne. Opłaty za niektóre z kierunków studiów zaocznych i wieczorowych podskoczą nawet o 30 procent.

fot. www.pg.gda.pl/ Podwyżki to skutek nowej ustawy o szkolnictwie wyższym. Zakazała ona szkołom państwowym dofinansowywać studia zaoczne i wieczorowe z dotacji z budżetu państwa. Zakaz zacznie obowiązywać od stycznia 2007 roku, jednak niektóre uczelnie już teraz skalkulowały koszty i ogłosiły nowe ceny. Większość szkół zdecydowała się podnieść ceny w drugim semestrze. Politechnika Gdańska zrobi to już w październiku.

Zdrożeją tylko niektóre studia i z reguły będą to podwyżki około 10-procentowe, np. studenci zaocznych studiów inżynierskich na Wydziale Mechanicznym PG zapłacą zamiast 1950 - 2150 zł za semestr. W jednym przypadku nowa cena okazała się tak wysoka, że politechnika postanowiła zlikwidować studia. Chodzi o wieczorową architekturę. Dotąd studenci płacili za zajęcia 3,1 tys. zł za semestr, w nadchodzącym roku mieliby płacić 3,6 tys. zł za pierwszy i 5,1 tys. zł za drugi semestr. – Wiemy, że to zbyt dużo, zaproponowaliśmy studentom przejście na studia dzienne – mówi Władysław Koc, prorektor PG.

Sporo podrożeją od drugiego semestru studia zaoczne w gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. Na kierunku wychowanie fizyczne cena podskoczy o 400 zł (z 1400 do 1800 zł za studia licencjackie i z 1500 do 1900 za uzupełniające studia magisterskie). Z kolei na kierunku turystyka i rekreacja cena wzrośnie o 300 zł (z 1800 do 2100 zł za licencjat i z 2000 do 2300 zł za magisterskie uzupełniające). Podwyżek nie planuje w tym roku Akademia Morska w Gdyni. Na Uniwersytecie Gdańskim i Pomorskiej Akademii Pedagogicznej w Słupsku nie będzie podwyżek w pierwszym semestrze. Co do drugiego - uczelnie dopiero podejmą decyzje.
Anna Kisicka

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

A to ciekawe! Z jednej strony PG podnosi czesne, a z drugiej, na stronie oficjalnej uczelni czytam (dane z 11.09.06), że jest jeszcze 100! wolnych miejsc na Wydział Mechaniki i Budowy Maszyn! Bardzo ciekawe. Uff! Dobrze, że udało mi się ukończyć tę uczelnię, zamiast ktoś wpadł na pomysł płacenia za zajęcia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.