Facebook Google+ Twitter

Kolejne państwowe uczelnie śrubują wysokość czesnego

  • Źródło: Dziennik Bałtycki
  • Data dodania: 2006-09-14 15:46

Państwowe szkoły wyższe podnoszą czesne. Opłaty za niektóre z kierunków studiów zaocznych i wieczorowych podskoczą nawet o 30 procent.

fot. www.pg.gda.pl/ Podwyżki to skutek nowej ustawy o szkolnictwie wyższym. Zakazała ona szkołom państwowym dofinansowywać studia zaoczne i wieczorowe z dotacji z budżetu państwa. Zakaz zacznie obowiązywać od stycznia 2007 roku, jednak niektóre uczelnie już teraz skalkulowały koszty i ogłosiły nowe ceny. Większość szkół zdecydowała się podnieść ceny w drugim semestrze. Politechnika Gdańska zrobi to już w październiku.

Zdrożeją tylko niektóre studia i z reguły będą to podwyżki około 10-procentowe, np. studenci zaocznych studiów inżynierskich na Wydziale Mechanicznym PG zapłacą zamiast 1950 - 2150 zł za semestr. W jednym przypadku nowa cena okazała się tak wysoka, że politechnika postanowiła zlikwidować studia. Chodzi o wieczorową architekturę. Dotąd studenci płacili za zajęcia 3,1 tys. zł za semestr, w nadchodzącym roku mieliby płacić 3,6 tys. zł za pierwszy i 5,1 tys. zł za drugi semestr. – Wiemy, że to zbyt dużo, zaproponowaliśmy studentom przejście na studia dzienne – mówi Władysław Koc, prorektor PG.

Sporo podrożeją od drugiego semestru studia zaoczne w gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. Na kierunku wychowanie fizyczne cena podskoczy o 400 zł (z 1400 do 1800 zł za studia licencjackie i z 1500 do 1900 za uzupełniające studia magisterskie). Z kolei na kierunku turystyka i rekreacja cena wzrośnie o 300 zł (z 1800 do 2100 zł za licencjat i z 2000 do 2300 zł za magisterskie uzupełniające). Podwyżek nie planuje w tym roku Akademia Morska w Gdyni. Na Uniwersytecie Gdańskim i Pomorskiej Akademii Pedagogicznej w Słupsku nie będzie podwyżek w pierwszym semestrze. Co do drugiego - uczelnie dopiero podejmą decyzje.
Anna Kisicka

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

A to ciekawe! Z jednej strony PG podnosi czesne, a z drugiej, na stronie oficjalnej uczelni czytam (dane z 11.09.06), że jest jeszcze 100! wolnych miejsc na Wydział Mechaniki i Budowy Maszyn! Bardzo ciekawe. Uff! Dobrze, że udało mi się ukończyć tę uczelnię, zamiast ktoś wpadł na pomysł płacenia za zajęcia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.