Facebook Google+ Twitter

Kolejne pieniądze na rozwój innowacyjnej gospodarki w Polsce

Komisja Europejska 2 października wydała decyzję o przyznaniu środków w ramach Programów Operacyjnych, m.in. Innowacyjna Gospodarka, Rozwój Polski Wschodniej, ale również 5 programów regionalnych.

Danuta Hübner i Grażyna Gęsicka - Minister Rozwoju Regionalnego. / Fot. źródło: strona internetowa Ministerstwa Rozwoju RegionalnegoPolska wzbogaciła się o kolejne pieniądze pochodzące z programów operacyjnych. We wtorek, taką decyzję podpisała komisarz Danuta Hübner. Programy ustalają warunki finansowania na lata 2007-2013. W ramach Narodowej Strategii Spójności na ten okres, ze wszystkich krajów europejskich, właśnie Polska jest największym beneficjentem unijnych funduszy.

- W ramach Narodowej Strategii Spójności, w okresie 2007-2013 Polska otrzyma od Unii Europejskiej ponad 67 mld euro - powiedział Stanisław Krakowski, rzecznik prasowy Ministerstwa Rozwoju
Regionalnego. – Środki te będą wdrażane przy pomocy 5 programów krajowych: Infrastruktura i Środowisko (obecnie oczekuje na zatwierdzenie przez Komisję Europejską), Kapitał Ludzki, Innowacyjna Gospodarka, Rozwój Polski Wschodniej i Pomoc Techniczna oraz 16 regionalnych programów operacyjnych - dodaje Krakowski.

Oprócz tego w każdym z 16 województw realizowane będą programy regionalne, a Urzędy Marszałkowskie będą nimi zarządzać i wdrażać. Przyczynia się to do decentralizacji jednostek zarządzających. Wkład krajowy do Strategii Spójności 2007-2013 wynosi 18,3 mld euro.

Województwo lubelskie, lubuskie, łódzkie, opolskie i podkarpackie uzyskają fundusze pochodzące z programów operacyjnych: Innowacyjna Gospodarka oraz Rozwój Polski Wschodniej. - Program Innowacyjna Gospodarka składa się z 9 priorytetów, w ramach których wspierane będzie m.in. zwiększenie innowacyjności przedsiębiorstw, wzrost konkurencyjności polskiej nauki i jej znaczenia w rozwoju gospodarczym, tworzenie trwałych i lepszych miejsc pracy czy wzrost wykorzystania technologii informacyjnych i komunikacyjnych w gospodarce - wyjaśnia Stanisław Krakowski.

Programy będą obejmować wsparciem przedsiębiorstwa, instytucje, jednostki naukowe świadczące usługi dla przedsiębiorstw. Chodzi przede wszystkim o skojarzenie świata biznesu ze światem nauki, by nowe technologie miały przełożenie na gospodarkę.

Z pośród 67 mld euro zarezerwowanych dla Polski przez UE, ponad 9.7 mld euro przygotowano na programu Innowacyjna Gospodarka. Polski rząd zakłada, że pozwoli to na rozwój innowacyjnych projektów, zachęci przedsiębiorców do współfinansowania badań i wdrażania nowoczesnych technologii. Bardzo ważnym, przewidywanym, aspektem jest wzrost zatrudnienia w sektorach badawczo-rozwojowych. Planowane jest również zbudowanie 65 centrów transferu technologii. Pieniądze z programu będą mogły także wspiera inwestycję o wysokim stopniu ryzyka. Nie zapomniano też o finansowaniu badań i rozwoju, nakłady wzrosną z 0.6 do 1.5 proc. PKB.

Jak dotąd regionalne programy operacyjne zatwierdzono dla 10 województw. Jak dowiedziała się gazeta internetowa Wiadomości24.pl, jeszcze w tym miesiącu UE przyjmie programy dla pozostałych 6. Rolę instytucji zarządzającej pełnić będą Urzędy Marszałkowskie, które - w ramach programów regionalnych - otrzymają listy projektów priorytetowych, a reszta zostanie rozdysponowana w konkursach. W tym przypadku urząd będzie miał prawo wybrania instytucję pośredniczącą.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.