Facebook Google+ Twitter

Kolejne służby będą miały prawo używać paralizatorów

Rząd chce dać prawo do używania paralizatorów kolejnym służbom: Straży Ochrony Kolei, strażnikom leśnym, a nawet straży rybackiej i łowieckiej. Czy dzięki temu będziemy bardziej bezpieczni, czy wręcz przeciwnie?

 / Fot. Tadeusz KowalskiPilnuje nas 400 tys.uzbrojonych służb. Prawo do noszenia broni mają dziś 23 formacje, w tym kontrola skarbowa i celnicy. Jeszcze więcej osób może posługiwać się niebezpiecznymi paralizatorami elektrycznymi o mocy powyżej 10 megaamperów. To między innymi 100 tys. policjantów, 240 tys. ochroniarzy, 10 tys. strażników miejskich, 15 tys. pograniczników i 15 tys. strażników więziennych. Do nich dołączy, jak wynika z założeń do ustawy o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej, 8 tys. przedstawicieli kolejnych służb. W żadnym państwie unijnym uprawnienia do stosowania paralizatorów przez funkcjonariuszy nie są tak szerokie.

Rządowe propozycje krytykują Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Rzecznik Praw Obywatelskich i Amnesty International. Mecenas Andrzej Michałowski, członek Naczelnej Rady Adwokackiej mówi wprost, iż rozszerzanie tych uprawnień narusza prawa obywatelskie i dodaje, że jako obywatel czuje się mniej bezpiecznie w państwie, w którym coraz więcej osób może go porazić prądem.

Wszyscy chyba mamy w pamięci głośną sprawę Roberta Dziekańskiego, który w 2007 r. stracił życie po porażeniu paralizatorem przez Kanadyjską Królewską Policję Konną. Kanadyjczycy wyciągnęli wnioski i po tym zdarzeniu zaczęli traktować paralizatory tak samo jak broń palną. Tymczasem w Polsce obserwujemy tendencję przeciwną, a już dziś na 100 osób pracujących zawodowo dwie mają prawo użyć przeciwko nam paralizatora. W Polsce nie ma też opracowanych żadnych procedur stosowania paralizatorów, a te mogą być zabójcze, szczególnie dla osób z chorobami sercowymi i układu krążenia, czyli dla co najmniej 2 mln Polaków.

Czy więc dzięki rozszerzeniu uprawnień do stosowania paralizatorów będziemy bezpieczniejsi, czy wręcz przeciwnie? Ja już odczuwam obawę gdy pomyślę, że jakiś niezrównoważony ochroniarz z supermarketu może mnie porazić na śmierć.

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Malutki błąd rzeczowy - nie o mocy powyżej 10 megaamperów lecz 10 miliamperów. Myślę, że to tylko przejęzyczenie. Ma Pan absolutną rację wskazując na niepotrzbne dozbrajanie poszczególnych służb. Szczególnie tam gdzie gwarancja profesjonalizmu jest na poziomie "mniej niż zero". Mnie osobiście przeraża głownie ilość podmiotów, które szarego obywatela mogą w majestacie prawa wdeptać w błoto. Już nie wspomnę, że mogą to uczynić w ramach zwyczajnej pomyłki w adresie. Zapraszam do lektury moich wypocin na ten temat.

Komentarz został ukrytyrozwiń
adam
  • adam
  • 31.07.2011 11:33

Będziemy się w końcu czuli zaszczuci i bezsilni wobec dziwnych, nieodpowiedzialnych ludzi uzbrojonych w co tylko zechcą. Przecież od prawieków wiadomo, że mężczyznom chodzi tylko o to, aby kogoś innego zranić, zabić, unieszkodliwić i samemu być nad takim człowiekiem górą. Ci ludzie po prostu nie są odpowiednio szkoleni, niewłaściwie dobrani, bez nadzoru. I co?! Takim należy dawać w ogóle jakąkolwiek broń?! Strach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety dość często jest odwrotnie. Paralizatory najlepiej tam gdzie jest konieczne bezpieczeństwo i ich rejestracja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

ONI MACZETAMY, A MY GOŁYMI RĘCAMY

Bandyci dobrze znają prawo. Już po pierwszym wyroku. Odsiadka - to wybiórcze studia prawnicze.
Człowiek, który ma mnie bronić powinien być:
/1/ bardzo dobrze opłacany
/2/ bardzo dobrze wykształcony (posiadać umiejętność samodzielnego myślenia)
/3/ po zęby uzbrojony militarnie i prawnie tak, żeby na sam jego widok każdy bandyta nie potrafił otrzymać moczu
/4/ za sprzeniewierzenie się służbie odsiadywał wyrok w celach możliwie najliczniejszych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.