Facebook Google+ Twitter

Kolejne tajemnice Barcelony

Recenzja książki Carlosa Ruiza Zafona "Więzień nieba".

Jest rok 1957. Do rodzinnej księgarni Sempere i Synowie przybywa odrażający starzec, gotowy zapłacić każdą cenę za wybrany przez siebie egzemplarz Hrabiego Monte Christo. Zakupiony za sto peset tom zostawia w księgarni, dedykując go "Dla Fermina Romero de Torres, który powrócił spośród umarłych i jest w posiadaniu klucza do przyszłości". Przyjaciel rodziny Sempere postanawia wyznać prawdę młodemu Danielowi. Karty powieści odkrywają mroczne historie Barcelony, a także sekrety związane z rodziną Sempere. Okazuje się, że pojawienie się Fermina w życiu księgarzy nie było przypadkowe, a widma przeszłości nie pozwolą o sobie tak łatwo zapomnieć.

Więzień nieba to trzecia książka wchodząca w cykl Cmentarz Zapomnianych Książek. Autor - Carlos Ruiz Zafon - zabiera w nich czytelnika do świata literatury, szczególnie tej, która wpływa na dalsze losy bohaterów. Jednak o ile fabuła wcześniejszych powieści - Cienia wiatru i Gry Anioła - ma ścisły związek z sekretną książnicą, o tyle Więzień nieba może rozczarować czytelnika pod tym względem. Niestety w najnowszej powieści Zafona nie znajdziemy historii jednej książki, która zmienia życie człowieka. Wątek Cmentarza Zapomnianych Książek, wpleciony pod koniec powieści, wydaje się być wprowadzony na siłę. Znajdziemy natomiast historię Fermina Romero de Torres oraz poznamy przyczyny jego pojawienia się w życiu rodziny Sempere. Dowiemy się więcej o jego matce Isabelli oraz o Davidzie Martinie. Krótko mówiąc, Więzień nieba dopowie nam to wszystko, czego nie było w dwóch poprzednich książkach cyklu. I zapowie, że to dopiero początek historii.

Czytając książkę, czułam pewien niedosyt - ze względu na brak rozbudowanego wątku Cmentarza Zapomnianych Książek. Jednak język powieści, powiązania wątków z wcześniejszych powieści i otwarte zakończenie sprawiły, że poświęciłam lekturze cały dzień.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Miło widzieć ponownie autorkę :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.