Facebook Google+ Twitter

Kolejni dziennikarze i prawnicy represjonowani w Burundi

Organizacje Human Rights Watch oraz Komitet Ochrony Dziennikarzy apelują do władz afrykańskiego Burundi, aby zaprzestali prześladowania dziennikarzy i prawników, publicznie krytykujących rząd.

Logo Human Rights Watch (http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hrw_logo.svg) / Fot. Mononomic, Public DomainKolejne aresztowania prawników i przypadki zastraszania dziennikarzy przez władze Burundi, są powodem do niepokoju, oświadcza Human Rights Watch oraz Komitet Ochrony Dziennikarzy. Pomimo że od połowy lipca uwolniono dwóch z trzech aresztowanych ostatnio prawników, to i tak obrońcy praw człowieka wzywają miejscowy rząd do natychmiastowego zakończenia represji wobec przeciwników władz. Istnieje podejrzenie, że trzeci z zatrzymanych prawników pozostaje w areszcie pod zarzutem, który może naruszać prawo międzynarodowe.

"Prawnicy i dziennikarze nie powinni obawiać się prześladowań. Prokuratorzy w Burundi powinni chronić prawa człowieka, a nie karać ludzi, którzy z nich korzystają" - tłumaczy Daniel Bekele, dyrektor oddziału afrykańskiego w Human Rights Watch. Jeden z aresztowanych prawników, Suzanne Bukuru, został zatrzymany 15 lipca za "współudział w szpiegostwie" po tym, jak miał ułatwić rozmowy pomiędzy jego klientami a francuskimi dziennikarzami, legalnie pracującymi w Burundi. Został jednak tymczasowo zwolniony 1 sierpnia po wpłaceniu kaucji.

Flaga Burundi (http://www.flickr.com/photos/31617132@N06/3009555629/in/photostream/) / Fot. Seeds Scholars, CC 2.0Natomiast 27 lipca, lokalna policja aresztowała Izydora Rufyikiri, szefa Burundyjskiej Izby Adwokackiej (EALS), za "obrazę sędziów" po tym, przemawiał na wiecu w stolicy kraju, Bużumbura, w ramach wsparcia Suzanne Bukuru. On również został wypuszczony na początku sierpnia br. Poza tym, ostatnio około 70 członków EALS protestowało przed siedzibą sądu apelacyjnego, przeciwko zatrzymaniu innego prawnika, François Nyamoya. Jest on rzecznikiem Opozycyjnej Partii Solidarności i Demokracji (Mouvement pour la solidarité et la démocratie, MSD). Aresztowany 29 lipca, został oskarżony o manipulowanie świadkami podczas procesu o morderstwo w ​​2004 roku. Zarzuty przeciwko Nyamoya są oparte na nowym kodeksie karnym, który nie był obowiązujący w chwili domniemanego przestępstwa.

Czytaj więcej -->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

BOLEK
  • BOLEK
  • 16.08.2011 14:40

szkoda papieru na takie artykuly

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzięki temu artykułowi wiem co się dzieję w ciekawych miejscach .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.