Facebook Google+ Twitter

Kolejny brytyjski bankrutujący bank do nacjonalizacji

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-28 07:54

W Wielkiej Brytanii media zapowiadają nacjonalizację już drugiego zagrożonego banku.

Wiążący komunikat o losie Bradford & Bingley zapowiedziano na dziś wieczorem lub poniedziałek rano.

W piątek na londyńskiej giełdzie doszło do wyprzedaży akcji banku przez inwestorów. Jednocześnie dyrekcja ogłosiła zwolnienie 370 pracowników. W sobotę właściciele prywatnych kont rozpoczęli masowe wycofywanie depozytów.

Bank obciążył się nadmiernie udzielając w sumie kredytów na 50 miliardów funtów, z czego aż 80 procent to pożyczki hipoteczne. Bradford & Bingley nie posiadał tak wielkich własnych funduszy, więc - tak jak wiele innych brytyjskich banków - finansował ten boom hipoteczny pożyczając sam ogromne sumy od innych instytucji finansowych.

Teraz, w obliczu ucieczki inwestorów od wszelkiego ryzyka, bankowi zajrzało w oczy widmo upadłości, gdyby kredytodawcy zażądali zwrotu choćby części swoich inwestycji. Brytyjski rząd zdecydował się jednak na pomoc dla zagrożonej bankructwem instytucji.

Według mediów, rząd wykupi wierzytelności hipoteczne Bradford & Bingley, a inne działy banku jak najszybciej wystawi na sprzedaż. Stratni na tej operacji będą jednak udziałowcy banku.

Wcześniej brytyjski rząd zdecydował o nacjonalizacji banku Northern Rock, który wpadł w kłopoty z tych samych powodów, jak obecnie Bradford & Bingley.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.