Facebook Google+ Twitter

Kolejny festiwal w Wenecji już w sierpniu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-07-29 18:09

21 filmów ubiegać się będzie o nagrodę Złotego Lwa na tegorocznym festiwalu filmowym w Wenecji. 65. edycja tej najstarszej tego rodzaju imprezy na świecie rozpocznie się 27 sierpnia i zakończy 6 września.

Do konkursu po raz pierwszy od długiego czasu zakwalifikowano aż cztery filmy gospodarzy, o jeden tylko więcej przyślą Amerykanie. Tradycyjnie już za dyrekcji Marco Muellera, z wykształcenia sinologa, mocna jest reprezentacja Azji: obok najnowszego filmu weterana weneckiego festiwalu Japończyka Takeshi Kitano, zobaczymy dzieła jego młodszych rodaków oraz reżyserów z Chin i Hong Kongu.

Festiwal otworzy projekcja filmu braci Coen "Burn after reading" (Zniszczyć po przeczytaniu) z Georgem Clooneyem i Bradem Pittem. Poza konkursem swoje najnowsze filmy, w obu wypadkach krótkometrażowe, pokaże dwóch nestorów europejskiej kinematografii: Portugalczyk Manoel De Oliveira, który skończy w grudniu 100 lat i o siedem lat młodszy od niego Włoch Mario Monicelli.

Na czele tegorocznego jury stoi niemiecki reżyser Wim Wenders, a zasiadają w nim m. in. John Landis i włoska aktorka Valeria Golino.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.