Facebook Google+ Twitter

Kolejny haniebny wyczyn talibów. Próba zemsty na czternastolatce

Na pakistańskich terytoriach plemiennych dokonano dziś zamachu na życie Malali Yousufzai. Malala stała się sławna na całym świecie po tym jak opublikowano jej tajny dziennik pisany w czasach władzy talibów. Trudno pisać o tym spokojnie.

 / Fot. RAWA/CC 3.0Wojujący islamiści otworzyli ogień do szkolnego autobusu, którym Malala wracała do domu ze szkoły. Nie jest jeszcze jasne, czy strzelali z bliska czy też przy użyciu karabinu z lunetą. Być może użyto jednego ze starych brytyjskich karabinów wojskowych typu Lee Enfield, z których Beludże oraz inne plemiona górskie w Pakistanie i Afganistanie strzelają bardzo dokładnie również tylko przy pomocy szczerbinki i muszki. W każdym razie upatrzona ofiara została poważnie ranna wraz z inną, siedzącą obok niej uczennicą.

Raniona dziś uczennica zaczęła pisać swój tajny dzienniczek kiedy miała 11 lat. W tym czasie talibowie opanowali jej rodzinną Dolinę Swat, wchodzącą w skład Beludżystanu i zabronili wysyłania do szkoły płci słabej. Uczęszczając na tajne komplety pisała swój dzienniczek, który po pewnym czasie zaczęto wysyłać do serwisu BBC nadającego w języku urdu. Opisane tam prześladowania i zbrodnie przyczyniły się do tego, że rząd w Islamabadzie zmusił w końcu wojsko do przygotowania skutecznej ofensywy przeciw talibom. W jej wyniku w ubiegłym roku Dolina Swat została wyzwolona spod jarzma islamistów.

Próba zastrzelenia tej dzielnej dziewczynki, przedstawionej już do światowej Dziecięcej Nagrody Pokojowej (tzw. małego Nobla) wywołała oburzenie w całym kraju. Przemawiając w Senacie premier Raja powiedział m. in. „Jeśli przeprosiny coś pomogą, to jesteśmy gotowi przeprosić urażonych i pokrzywdzonych wodzów Baludżów i zasiąść z nimi do stołu rokowań. […] Musimy jednak walczyć z takim nastawieniem, jakie doprowadziło do ataku na Malalę Yousufzai. Malala stała się córką naszego narodu i jeśli ona nie może być bezpieczna to żadne dziecko nie będzie tu bezpieczne.” - podaje pakistański dziennik "Tribe News".

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Dziękuję.
Na stronie http://www.avaaz.org/pl/malalahopenew/?fAJhsdb&pv=57 zbierane są podpisy by pomóc wywalczyć fundusze dla pakistańskich dziewczynek, które regularnie uczęszczają do szkoły. Myślę, że warto wesprzeć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nadal jest na intensywnej terapii w Wojskowej Klinice Kardiochirurgicznej w Rawalpindi i pozostaje nieprzytomna. Przeprowadzono operację uzupełnienia ubytku części czaszki w miejscu, przez które przeszedł pocisk. Dzień i noc opiekuje się nią zespół najwybitniejszych lekarzy krajowych i zagranicznych, którzy pospieszyli z pomocą na wieść o ciężkiej sytuacji. Twierdzą, że nie doszło do obumarcia mózgu, a prześwietlenie tomografem wykazało brak uszkodzeń narządów wewnętrznych. W całym Pakistanie ponownie odbyły się dzisiaj demonstracje przeciw talibom, połączone z modłami za jej życie i zdrowie.
http://www.dnaindia.com/world/report_malala-yousufzai-s-condition-satisfactory-vital-organs-intact-military_1752139

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy wiadomo coś o dalszych losach dziecka i w ogóle w tej sprawie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oglądałem przed chwilą migawki z demonstracji w Islamabadzie, Karaczi i Dolinie Swat. Ludzie z zapalonymi świecami w rękach, gromadzący się przy świecach ustawionych w szeregi. modlący się, zalani łzami. Najbardziej trafny wydał mi się napis na jednym z transparentów w języku angielskim: "Talibowie, spadliście już na samo dno!"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z wielką przykrością donoszę wszystkim, którzy jeszcze nie dotrali sami do tej wiadomości, że stan tej biednej dziewczynki uległ pogorszeniu i aby ratować jej życie przewieziono ją do lepiej wyposażonego szpitala w Rawalpindi. Jej ojciec wzywa cały świat, wszystkich wierzących w Najwyższego do modlitwy o jej życie i zdrowie.

http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/asia/pakistan/9601934/Pray-for-my-daughter-says-father-of-schoolgirl-shot-by-Taliban.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jest już materiał filmowy oraz wstrząsające szczegóły. Uzbrojeni bandyci ideologiczni zatrzymują szkolny autobus na odludziu i włażą do środka. Każą wskazać, gdzie siedzi Malala, bo inaczej wymordują wszystkie uczennice. Potem oddają serię w to miejsce. Nie upewniwszy się, czy ofiary trzeba dobić (może dlatego, że ich główny cel ma ranę na czole, zapewne śmiertelną . rozumują) zabierają się stamtąd. Następnym razem nie sfuszerują już "roboty"?
http://www.euronews.com/2012/10/10/taliban-target-teenage-rights-activist/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.