Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5025 miejsce

Kolejny kontrowersyjny tunel powstanie w Warszawie?

Marek Andruk - burmistrz Woli - stwierdził, że największą zaletą zaprojektowanego tunelu jest to, że jest. Zawarte w projekcie pomysły już zdążyły wzbudzić wiele kontrowersji - szczególnie ten, aby schować ul. Okopową w tunelu, który zakończy się skrzyżowaniem z sygnalizacją świetlną.

CH Arkadia, Warszawa (Ul. Okopowa) / Fot. Hubert Śmietanka/wikimedia commonsW Pałacu Kultury i Nauki można obejrzeć projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego rejonu ulicy Okopowej. Z planów wynika, że część ulicy Okopowej znajdzie się w tunelu. Zostanie również wydzielony teren pod budowę urzędu skarbowego - informuje TVN Warszawa

Konkurencja dla tunelu wzdłuż Wisły?

Chyba każdy Polak słyszał już o tunelu, który zbudowano wzdłuż Wisły. Możliwe, że na warszawskiej Woli powstanie dla niego poważna konkurencja. Architekci wpadli na pomysł, aby tunel wchłonął znaczną część ulicy Okopowej - od al. Solidarności aż do Dzielnej. Łącznie około 450 metrów. Inwestycja pochłonie aż 112 milionów złotych.

- Twórcy tego projektu na pewno wiedzieli w tym jakiś sens. Być może chodziło im o uzyskanie cennych terenów, które w przyszłości miasto będzie mogło wykorzystać pod zabudowę. Z pewnością, tunel usprawni w jakimś stopniu ruch na ulicy Okopowej. Ponadto, takie rozwiązanie uporządkuje architektoniczny nieład na tym odcinku ul. Okopowej - powiedziała rzecznik prasowy burmistrza Woli - Anna Fiszer Nowacka.

Dla radnego Woli, Michała Kubiaka, to całkiem dobry pomysł, ale jego realizacja to pomyłka. Jego zdaniem nikt o zdrowych zmysłach nie zaplanowałby wyjazdu z tunelu tuż przed skrzyżowaniem ze światłami. Spowoduje to, zdaniem radnego, że stołeczni kierowcy utkną w tym tunelu w korku.

Planowany wyjazd z tunelu wypada na skrzyżowanie z ulicą Anielewicza. To niweczy ewentualne ułatwienia dla kierowców oraz może okazać się niebezpieczne.

Burmistrz Woli przypuszcza, że takie rozwiązanie jest uwarunkowane zakręcaniem jezdni ul. Okopowej tuż za skrzyżowaniem z Anielewicza. Andruk zamierza zwrócić się do wykonawców projektu z prośbą o wyjaśnienia w tej sprawie.

Nowy plan zagospodarowania przestrzennego rejonu ulicy Okopowej ma dać realniejsze szanse na przeniesienie na Wolę urzędu skarbowego Warszawa - Wola, który obecnie znajduje się na pobliskim Bemowie. Burmistrz dzielnicy Wola zapewnia, że zabezpieczona została działka pod urząd u zbiegu ulic Dzielnej i Bellottiego.

Historia rodem z PRL-u

Oliwy do ognia dolała również Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania, która nie jest zadowolona z planu i procedur jego przygotowywania. WSFiZ w 2008 roku kupiła za ponad 50 milionów złotych działkę na rogu ul. Okopowej i Kolskiej.

Działka została zakupiona już z gotowym projektem zabudowy, który przewidywał skonstruowanie budynku na wysokość ok. 30 metrów przy ulicy i ponad 20 metrów w głębi. Miasto nie poinformowało włodarzy uczelni o ewentualnych zmianach zabudowy w tym rejonie. Nikt nawet nie wspomniał o trwających pracach nad nowym zagospodarowaniem ulicy Okopowej.

Nowy projekt wyznacza nowe regulacje dopuszczalnej wysokości zabudowy, została ona znacznie zmniejszona. Fakt ten oznacza, że projekt uczelni można wyrzucić do kosza. W dodatku władze uczelni dowiedziały się o całej sytuacji 30 stycznia, podczas gdy termin składania wniosków do planu minął 7 stycznia. - Urząd Dzielnicy Wola nie jest odpowiedzialny za rozwój sytuacji. To nie my zatwierdzamy takie plany, to leży w kompetencji Biura Architektury i Planowania Przestrzennego - dodaje Fiszer-Nowacka.

Dyrekcja WSFiZ odbyła wiele spotkań w ratuszy, wymieniła sporo korespondencji w tej sprawie. Ratusz zapewniał wielokrotnie, że uwagi nabywców działki przy ul. Okopowej zostaną wzięte pod uwagę, nie zostały. Za to działka sąsiadująca z terenem WSFiZ ma zdecydowanie korzystniejsze warunki zabudowy. - "To nie jest sprawiedliwe. To jak historia rodem z PRL-u - komentuje Krzysztof Godlewski, dyrektor finansowy uczelni. Uczelnia może ubiegać się o odszkodowanie, ale tego nie zrobi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.