Facebook Google+ Twitter

Kolejny krok do budowy centrum papieskiego w Lublinie

W miniony wtorek, w rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, w Lublinie abp Józef Życiński dokonał poświecenia kamienia węgielnego pod budowę Ośrodka Kultury i Opieki Medycznej Jana Pawła II.

Początek mszy świętej na placu budowy centrum papieskiego. / Fot. Krzysztof StanekPlac przyszłego centrum od strony osiedla Nałkowskich. / Fot. Krzysztof StanekOśrodek Jana Pawła II powstanie przy ulicy Fulmana w Lublinie. W pierwszej kolejności zostanie w tym miejscu wybudowana świątynia, a dopiero później centrum papieskie. Ma ono popularyzować nauki papieża polaka i pomagać wcielać je w życie. Oprócz tego zajmie się współorganizowaniem różnych wartościowych projektów kulturalnych w mieście. Centrum będzie miało również charakter charytatywny. Zajmie się pomocą materialną najuboższym i najbardziej potrzebującym oraz zapewni im opiekę medyczną.

Główne miejsce uroczystości. / Fot. Krzysztof StanekUroczysta procesja na rozpoczęcie mszy świętej. / Fot. Krzysztof StanekZ inicjatywą budowy ośrodka wyszedł abp Józef Życiński. Argumentem za budową centrum były silne związki Karola Wojtyły z Lublinem. Przyszły papież przez kilka lat prowadził wykłady z filozofii i teologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1987 roku odbył swoją pierwszą i ostatnią podróż do Lublina, a 1997 roku został wyróżniony honorowym obywatelstwem tego miasta.

Arcybiskup Józef Życiński wygłasza homilię. / Fot. Krzysztof StanekWidok z placu budowy na nowe osiedle Słoneczny Dom. / Fot. Krzysztof StanekWtorkowa uroczystość rozpoczęła się o godzinie 17. Na przygotowany pod tę okoliczność plac budowy tłumnie przybyli mieszkańcy Lublina. Rangę uroczystości podkreślała również obecność najwyższych władz kościelnych i samorządowych z prezydentem Lublina Adamem Wasilewskim na czele. Oprawę uroczystości zapewnił chór ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Lublinie. Ksiądz Jan Kiełbasa, który od początku koordynuje działania na rzecz budowy centrum, podziękował wszystkim za ofiarowaną pomoc, zarówno materialną, instytucjonalną jak i duchową. Budowa centrum ma ruszyć lada dzień. Podobne ośrodki z powodzeniem działają już w Warszawie i Krakowie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.