Facebook Google+ Twitter

Kolejny Maraton Pisania Listów – już wkrótce!

W tym samym czasie na całym świecie. Wszędzie na podstawie tych samych historii. Ludzie, którym nieobcy jest los drugiego człowieka spotkają się, by w ciągu 24 godzin uratować komuś życie. W sobotę, 13 grudnia rusza Maraton Pisania Listów.

 / Fot. LogoWszystko zaczęło się w grudniu 2001 roku. Wtedy to warszawskie środowisko Amnesty International postanowiło powołać do życia projekt Maratonu Pisania Listów. Najważniejsza forma protestu, jaką był list przybrała charakter masowy.

Od tego momentu, co roku, w tym samym czasie, przez 24 godziny pisane są listy w obronie osób, wobec których łamane są prawa człowieka. Każdy z nich pisany jest odręcznie by jego siła była większa i każdy jest w takim samym stopniu ważny. W działania włączają się znane osoby ze świata show-biznesu, sportu i polityki. Wraz z kolejnymi maratonami rośnie liczba osób zainteresowanych tymi działaniami i tym samym, liczba napisanych listów. W trakcie ostatniej akcji napisano około 160 tysięcy listów w 35 krajach, w tym 41 864 w Polsce.

Tym razem pisane będą listy w obronie łamania prawa do mieszkania. Można będzie zareagować między innymi w sprawie Grupy 78 z Kambodży. Osoby wchodzące w jej skład osiedliły się w centrum miasta a władze chcą wysiedlić je na peryferia miasta na warunkach, które nie wystarczają na przeżycie.

Wszystkie historie osób, w sprawie których pisane będą listy oraz miejsca, w których będzie można dołączyć się do akcji znajdują się na stronie www.maratonamnesty.blox.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Aha...plus za poinformowanie o akcji, bo mimo wszystko jest wazna (z punktu symbolicznego), ale niestety dosc malo naglosniona. Jak widac - praktycznie - jesli dany podmiot dzialajacy na rynku nie ma wystarczajacego kapitalu, nie przyciagnie "konsumentów", poniewaz nie dziala prawidlowo marketing :-] ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekaw jestem, czy tez bedzie sie pisac listy w obronie praw czlowieka, ktore sa lamane w Polsce w takich kwestiach jak prawa zwiazkowe, prawa do demonstracji i wyrazania swoich opinii. Na codzien w kazdym kraju, panstwa, rzady, elity finansowe, lamia prawa czlowieka, ktore sa powiazane z demokracja, a ktora zagraza fundamentalnemu istnieniu instytucji panstwowych i ekonomicznych na swiecie. Pisanie listow jest jedynie symbolem, walka symboliczna. Dzis pomagamy konkretnym osobom, jutro kolejne sa represjonowane i mordowane w imie obrony interesow politycznym oraz ekonomicznych danych grup spolecznych (mniejszosciowych).

Aby zmienic cokolwiek na swiecie, potrzebna jest radykalna rekonfiguracja systemow-swiatow, samorzadnosc polityczna, ktora siega samych obywateli, nie politycznych wybrancow (demokracja bezposrednia), rekonfiguracja ekonomiczna, gdzie demokracja takze jest ekonomiczna, gdzie nastepuje redystrybucja dóbr, wiekszosc mieszkancow planety moze godnie zyc, obalajac mit o wlasnosci i ekonomii neoliberalnej. Wiem, ze to co pisze dla wielu jest utopia i zaprzeczeniem mysli Francisa Fukuyamy o "koncu historii", ale historia udowadnia, ze nigdy nie bylo konca historii, a spoleczenstwo walczy caly czas o wieksza sprawiedliwosc w dostepie do dobr i zdecentrlizowanie wladzy w strone politycznej wiekszosci obywateli.

Jesli system-swiat nie bedzie zmierzal w takim kierunku, to obecna dominacja wladzy na kazdym szczeblu, bedzie naduzywac swoich kompetencji, kontrolowana jedynie powierzchownie przez organizacje praw czlowieka. System wladzy dryfuje nadal, mimo kryzysku ekonomicznego, reka myje reke (polityka powiazana ze swiatem biznesu), i nadal bedzie utrzymywal sie system wladzy oraz naduzyc, represji, lamania praw czlowieka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.