Facebook Google+ Twitter

Kolejny sejmowy bubel

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-05-26 13:40

7 maja Sejm prawie jednogłośnie zmienił Konstytucję, wprowadzając po raz kolejny odpowiedzialność zbiorową. Zbiorczo pozbawiono części obywateli RP bardzo ważnego elementu praw obywatelskich - prawa wybieralności do parlamentu.

Andrzej Lepper nie będzie już mógł zostać wybrany do Sejmu. / Fot. PAP/Grzegorz MichałowskiTo budzi poważne obawy, by raz dokonany wyłom nie stał się groźną, powszechną praktyką w Polsce! Mamy przecież w Kodeksie Karnym paragraf pozwalający sądowi na zastosowanie takich sankcji jak czasowe bądź dożywotnie pozbawienie praw obywatelskich. Bardzo rzadko bywa ono stosowane przez sądy, ale może być stosowane. Gdyby zakaz kandydowania był wyrokiem sądu, to nie miałbym żadnych obiekcji, ale w tym wypadku nie ma o tym nawet mowy. Wszyscy skazani prawomocnym wyrokiem obligatoryjnie będą pozbawieni tego prawa.

A przecież istnieje różny ciężar gatunkowy przestępstw. Dlaczego osoba za jazdę po dwóch piwach, czy osoba nie płacąca z różnych przyczyn alimentów, lub ów piekarz, który rozdawał bezpłatnie bezdomnym i bezrobotnym zwroty pieczywa, miałby być bez wyroku sądowego pozbawiany zasadniczej części praw publicznych?

Lub nie tak dawny przypadek, gdy starsza osoba będąc głodna, zjadła w hipermarkecie jedną kanapkę za 3 zł, dlaczego ona ma ponosić takie same sankcje, jak wielcy malwersanci finansowi bądź mordercy? Nie odmawiam posłom racji, jednak ich decyzja kłóci się z moim pojęciem praworządnego państwa!

Podobnie jak kłóciło mi się obligatoryjne pozbawienie sporej części emerytur osób, które pracowały w SB, UB, MO, WSI czy też WSW. Bo nie można sprzątaczki czy też hydraulika będących tam zatrudnionymi na etacie traktować tą samą miarą co wysokich stopniem funkcjonariuszy lub oficerów.

Może by tak wreszcie nasi niedokształceni posłowie przestali bawić się w sąd RP, przestali go wyręczać i zastępować? Z tego też powodu uważam tę uchwałę Sejmu za niezgodną z pojęciem sprawiedliwego państwa. Tym bardziej, że ten "wyrok" ma charakter dożywotni i nie zależy od faktu zatarcia go w Krajowym Rejestrze Sądowym. Dotyczy również drobnych wykroczeń z wydanym przez sąd z wyrokiem w zawieszeniu.
Z.K.

Wybrane dla Ciebie:


Zobacz inne materiałyKomentarze (5):

Sortuj komentarze:

To co się stało 7 maja można określić mianem powstania w Polsce systemu "kast" który uwzględnia podział społeczny na tych którzy są wolni i mogą zostać wybierani i tych którzy już nic nie mogą i są planktonem wyborczym. Ale nie niepokojące jest to że nasi parlamentarzyści to wprowadzili mieli takie prawo ...... mnie tylko zastanawia brak reakcji społeczeństwa na taki zamach na prawa obywatelskie. Nasuwa się powiedzenie "sąd sądem ale sprawiedliwość musi być po naszej stronie ... politykierów"

Komentarz został ukrytyrozwiń

W świetle tej ustawy nie mógłby kandydować. Jednak jestem pewien, że dołożą jakieś furtki dla siebie. Przecież owi "zawodowi posłowie" w przypadku nie wybrania ich do parlamentu znaleźli by się na bruku bez pracy. Bądźmy jednak pewni, że sobie krzywdy nie dadzą zrobić!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 28.05.2009 12:35

Weźmy na przykład śp. Kuronia, który odsiedział co nie co.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A które masz na myśli?

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 26.05.2009 19:22

A co z wyrokami politycznymi?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.