Facebook Google+ Twitter

Kolejny skandal w służbie zdrowia - wadliwe pompy infuzyjne

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wczoraj wieczorem polecił wycofanie z polskich szpitali oraz stacji pogotowia ratunkowego partii pomp infuzyjnych, używanych do podawania leków. Pompy te mogą działać niepoprawnie.

Chodzi tu o partie urządzeń o numerze od 13410 do 13454, wyprodukowane w 2004 roku. Okazuje się, że pompy nie mają mechanizmów zabezpieczających przed podaniem pacjentom nadmiernej ilości leków. Całkowita liczba wadliwych pomp ma być znana dopiero w poniedziałek rano. W szpitalu im. Kopernika w Łodzi procedura wycofywania wadliwych pomp już się rozpoczeła, dowiedziała się gazeta Wiadomości24.pl.

Choć pierwsze informacje o wadliwie działających pompach pojawiły się już w grudniu zeszłego roku cała sprawę ujawniono dopiero teraz. Do tej pory w kraju zanotowano 5 przypadków uszkodzenia pomp. Rzecznik ministerstwa zdrowia, Paweł Trzciński powiedział radiu RMF FM, że urządzenia występują tylko w jednostkach służby zdrowia, więc tu nie ma problemu, że ktoś w domu może mieć taką pompę.

Wadliwe pompy infuzyjne to już kolejna afera w polskiej służbie zdrowia, którą wykryto po czasie. Na początku listopada zeszłego wykryto skandaliczny bałagan w jeleniogórskiej Jelfie. Na rynek trafiło ponad 5 tys ampułek Corhydronu, z których część, zamiast leku przeciw alergii, zawiera chlorsucillin - środek używany podczas zabiegów do zwiotczania mięśni.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Dobrze, że w okresie kiedy ja ich używałem (szczególnie Duet 20/50) to takie cyrki się nie zdarzały :-/ Nie chce myśleć co by się wtedy mogło stać :-(

Komentarz został ukrytyrozwiń

moja koleżanka używa pompy i ciekawe co by było jakby tak coś się zepsuło.... już raz prawie nam padła, jak wyłączyła pompę i o niej zapomniała...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.