Facebook Google+ Twitter

Kolejny skandal w sprawie dotacji UE

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-03-03 16:25

Dziś rano znów kilku tysiącom polskich przedsiębiorców napluto w twarz. Na stronach internetowych PARP pojawił się zapowiadany wczoraj w mediach komunikat o wynikach III rundy konkursu do działania 8.1. PO IG, zatwierdzonych przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

Dofinansowanie (średnio ok. 700 tys. zł) przyznano tylko tym wnioskom, które zostały złożone jako kompletne w pierwszym i drugim dniu naboru. Spełnił się czarny sen ludzi, którzy w dzieciństwie i młodości obserwowali lub stali w kolejkach, by kupić cukier, polędwicę sopocką czy benzynę. Znów miejsce w kolejce i obrotny stacz – dzięki decyzji pani minister Elżbiety Bieńkowskiej – decydowało o tym, kto będzie miał szansę na lepszy standard życia i warunki rozwoju. Tym razem nie chodziło już o wartości odżywcze posiłku - przez 20 lat Polacy wspięli się nieco po piramidzie Maslowa - lecz o to, czyj pomysł na biznes będzie wsparty z pieniędzy europejskich podatników.

Pod koniec października 2009 r. media nagłośniły absurdalne sceny spod siedziby warszawskiej Fundacji Małych i Średnich Przedsiębiorstw (Regionalna Instytucja Finansująca – tzw. RIF - dla województwa mazowieckiego), gdzie miały być składane wnioski o dotacje. Najwytrwalsi przedsiębiorcy lub ich reprezentanci pojawili się tam na 9 dni (!) przed terminem otwarcia III rundy konkursu do słynnego już działania 8.1. Ci z lepszą pamięcią poprzednich rund zaczęli się obawiać o zwichnięte barki, zdarte gardła - znacznie większe zainteresowanie III rundą aplikacyjną groziło dantejskimi scenami i ośmieszeniem instytucji. Dlatego też już od 23 października przedstawiciele PARP, RIF i Ministerstwa Rozwoju Regionalnego publicznie uspokajali przedsiębiorców, by nie ścigali się lecz skupili na precyzyjnym przygotowaniu wniosku (średnio ok. 30-40 stron). Twierdzili, że dotację dostaną najlepsze projekty – w końcu chodzi nam o zwiększanie innowacyjności gospodarki, a nie o rozdanie jałmużny. Nabór skrócono zgodnie z przepisami do 4 dni - ostatnim dniem składania rzekomo równoprawnych wniosków był czwartek, 29 października.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.