Facebook Google+ Twitter

Kolejny skok na kasę przyszłych emerytów?

Minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak przeforsowała nie tak dawno obniżenie składki emerytalnej do Otwartych Funduszy Emerytalnych (do 2,3 proc.), rząd zabrał też 4 mld zł z Funduszu Rezerwy Demograficznej. A teraz minister Fedak szykuje kolejny skok na kasę emerytów. Mówi, że trzeba rozważyć całkowitą likwidację OFE.

 / Fot. PAP/Radek PietruszkaW wywiadzie udzielonemu dziennikowi www.gazetaprawna.pl stwierdziła "czy stać nas na ryzykowanie oszczędności emerytalnych na giełdach? Uważam, że gdyby 200 mld zł wystawionych ponownie na ryzyko spekulacyjne zainwestować w rozwój kraju (np. na infrastrukturę), przyszłe emerytury byłyby i pewniejsze, i wyższe". Nie podaje przy tym żadnych szczegółowych rozwiązań.

A więc kolejny raz rząd zamierza łatać dziurę budżetową i zwiększające się z roku na rok wydatki ZUS pieniędzmi emerytów. Prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, komentując wypowiedź minister Fedak zauważa, że faktycznie na skutek kryzysu światowych finansów fundusze nieco straciły, ale nie oznacza to tragedii, gdyż inwestują one długoterminowo. Poza tym OFE po redukcji składki mają o wiele mniejsze środki na inwestycje.

Polski system ubezpieczeń wymaga gruntownej reformy i nawet zabranie 200 mld zł z OFE nie będzie go w stanie uratować. Przypomnijmy, iż Fundusz Ubezpieczeń Społecznych jest finansowany z 4 źródeł: ze środków pochodzących ze składek, z dotacji budżetu państwa, z pożyczek oraz od ubiegłego roku ze środków zabranych z Funduszu Rezerwy Demograficznej (w ub. roku 7 mld zł, w br. 4 mld zł).

FUS na wypłaty emerytur i rent, oprócz środków ze składek, otrzymuje w tym roku 37 mld zł dotacji z budżetu, 13,9 mld pożyczki oraz z kredytu bankowego 1,6 mld zł. A i tak musiał sięgnąć do rezerwy FRD. Świadczy to o niewypłacalności całego systemu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

kasia
  • kasia
  • 31.10.2011 18:30

Emeryturę będą mieli tylko ci, którzy sam sobie ją zabezpieczą. Doradca doradził mi fundusze w noble, zaufałam mu i mma nadzieję, że się na tym nie przejadę.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Maciek
  • Maciek
  • 31.10.2011 11:29

Problem w tym że kiedyś się "ekstra" kasa skończy co wtedy? Z czego my młodzi za 30 lat będziemy mieli emerytury?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ryszard
  • Ryszard
  • 24.08.2011 09:05

Widać gołym okiem, że system przymusowych składek na ZUS jest zwykłym oszustwem. Czy tak trudno dojść do tego, że ludzie sami powinni zbierać na emeryturę. Tak, tylko co by okradali rządzący. Przypominam, po upadku Gierka wytykano, że budował za pieniądze z ZUS. Teraz już nic się nie buduje a zwyczajnie kradnie. Obudźcie się.
I tak gdy przyjdzie za parę lat wyż demograficzny po emeryturę, padnie cały system. Może to i lepiej ale czemu znowu to jest upadek socjalizmu (a może faszyzmu). A pamietacie słynne hasła za komuny : "Od nowa" czy "Odnowa".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tytuł artykułu i jego treść są mylące. W całej Europie OFE nie są obowiązkowe. W Polsce są, bo ktoś wpadł na "świetny pomysł" jak zapewnić totalnie niezawodny sposób zarabiania fortuny przez firmy oferujące OFE. Duża część tych pieniędzy już i tak przepadła, ponieważ firmy zainwestowały je w nietrafione pomysły. Najwyższy czas zabrać tym oszustom resztę.

Poza tym ja bym z tym "wyrzucaniem pieniędzy przez ZUS" nie przesadzał. Te wszystkie pałacyki czy inne, to są pojedyncze przypadki. (Które oczywiście powinno się ścigać). Większość jednostek/oddziałów terenowych ZUS'u są to zwyczajne miejsca bez żadnych luksusów, gdzie ludzie zarabiają niezbyt wiele za to mają mnóstwo pracy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.