Facebook Google+ Twitter

Kolejny statek z pomocą płynie do Strefy Gazy

Sytuacja po poniedziałkowej akcji Izraela jest nadal bardzo napięta. Może nawet ulec pogorszeniu, tym bardziej, że do Strefy Gazy zmierza już kolejny statek z pomocą humanitarną dla Palestyńczyków.

 / Fot. freegazaorg, http://pl.wikinews.org/wiki/Plik:Freedom_Flotilla_banner_for_press.jpgJak podał serwis "CNN.com", 3 czerwca wypłynął z Irlandii kolejny statek z pomocą humanitarną dla mieszkańców Strefy Gazy. Na pokładzie statku "Rachel Corrie", nazwanego tak na cześć Amerykanki - członkini Międzynarodowego Ruchu Solidarności, zabitej kilka lat temu w Strefie Gazy, znajdują się również europejscy i palestyńscy aktywiści. Ładunek, o łącznej wadze 550 ton, stanowią głównie cement, materiały edukacyjne, zabawki oraz sprzęt medyczny.

Jasiek Kaczyński: "Wojsko izraelskie atakuje statki z pomocą dla Strefy Gazy"

31 maja świat obiegły zdjęcia ze szturmu izraelskich komandosów na statki "Flotylli Wolności", wiozące pomoc humanitarna dla ludności zamieszkującej - odizolowana przez Izrael - Strefę Gazy. Izraelskie okręty wojenne najpierw zatrzymały, a następnie przejęły 6 statków płynących pod rożnymi banderami, m.in. turecka, szwedzka, amerykańską i palestyńską. Według potwierdzonych przez stronę izraelską informacji wynika, ze w podczas akcji zginęło 19 aktywistów, a kolejnych kilkanaście osób zostało rannych.

Piotr Drabik: "Izrael został sprowokowany do ataku?" Zobacz film ze szturmu!

W odpowiedzi na międzynarodowe potępienie, m.in ze strony Turcji, Hiszpanii, Szwecji i Irlandii, władze w Tel-Avivie zdecydowały się na ujawnienie nagrań wideo z poniedziałkowej akcji. Stwierdziły przy tym, ze siły izraelskie zostały sprowokowane do jej przeprowadzenia przez pro-palestyńskich aktywistów.

Także polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało oświadczenie w sprawie incydentu, w którym wyraziło "głębokie zaniepokojenie wydarzeniami, które miały miejsce na wodach Morza Śródziemnego" oraz wezwało stronę izraelską do ich "szybkiego wyjaśnienia w niezależnym śledztwie."

W24: "Warszawa. Zobacz zdjęcia z manifestacji przed ambasadą Izraela"

Na całym świecie odbyło się wiele manifestacji, mających okazać zarówno solidarność z narodem palestyńskim, jak i sprzeciw wobec izraelskiej akcji i blokady Strefy Gazy. Manifestacje miały miejsce miedzy innymi w Warszawie, Stambule, Jerozolimie i w samej Strefie Gazy.

Strefa Gazy została odizolowana od reszty świata przez Izrael w 2007 r., kiedy izraelskie władze, w odpowiedzi na przejecie kontroli nad Strefą przez radykalne ugrupowanie Hamas, nałożyły na nią morską i lądową blokadę.

Źródło: cnn.com, msz.gov.pl, dfa.ie

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

"The New York Times", Nicholas Kristof:

"Kiedy pojawiły się pierwsze doniesienia o tym, że izraelscy komandosi zaatakowali tę flotyllę, nie uwierzyłem. To się wydawało niewiarygodne. Izrael nie mógł zrobić takiego klinicznego głupstwa. Ale nie, okazało się, że jednak je zrobił."
"Izrael strzela sobie w nogi. I nie tylko sobie - Ameryce też."
"Jeśli przyjedziecie do Gazy, zobaczycie na własne oczy, że Izrael osiągnął tylko jedno - całkowite wycieńczenie miejscowej półtoramilionowej ludności. Gisha - izraelska organizacja obrony praw człowieka - zrobiła listę tego, co Izrael zawraca od granic Gazy. Są to na przykład notebooki, czysty papier, artykuły piśmiennicze, czekolada, kolendra, wędki i wiele innych. To nie zagrożenie - to jakaś parodia."

Komentarz został ukrytyrozwiń

Też jestem przekonany, że pod pokładem była ukryta broń. przecież turcja, irlandia i cypr, które sprawdzały ładunki, jawnie wspierają terroryzm. tłumaczy to też, dlatego aktywiści zaatakowali komandosów nożami, toporkami i krzesłami.

może pod pokładem było więcej krzeseł?

Dla mnie było to szukanie przez izrael granic, do których można się posunąć. pewnie też była w tym pewna doza prowokacji, bo nie trudno sprowokować aktywistów, którzy dali się ponieść emocjom, gdy komandosi zaczęli abordaż... skoro ci działacze znaleźli się na statkach, zapewne mieli bardzo silne przekonania o (nie podlegających dyskusji) katastrofalnych warunkach panujących w Gazie i (też bezdyskusyjnej) winie władz izraelskich w doprowadzeniu do takiego stanu.
W końcu nie była to pierwsza taka sytuacja, bo wielokrotnie zawracano ciężarówki z chociażby sprzętem budowlanym. z tym, że teraz wszystko wymknęło się spod kontroli.

A co do szukania granic - w sumie najważniejszy jest dla izraela głos usa. a ten, jako jeden z trzech (obok włoch i holandii) był przeciwny rezolucji RB ONZ. W pewnym sensie jest to sygnał, że do granicy, po przekroczeniu której izrael straci swojego sojusznika, jest jeszcze długa droga...

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://www.youtube.com/watch?v=xd2pqVBZEVc&feature

Komentarz został ukrytyrozwiń

LOL. Zgubiłem "wystarczy" przed "że"...

Komentarz został ukrytyrozwiń

I w XX wieku też, Pani Magdaleno, że przypomnę o " polnische banditen"...

Komentarz został ukrytyrozwiń

W Strefie Gazy mieszkają nie tylko terroryści, ale też zwykli, zmęczeni całą tą sytuacją ludzie. A z tego co pamiętam, to w XIX wieku Polaków też określano jako terrorystów...

Komentarz został ukrytyrozwiń

To taka denerwująca sytuacja, z której nie ma wyjścia:)
Bo przecież się nie dogadają, tak po prostu, w imię pokoju...;]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zaledwie trzy lata po zakończeniu wojny z hitlerowskimi barbarzyńcami Izraelczycy - ich niedoszłe ofiary - tak samo potraktowali innych ludzi, tylko dlatego, że mieli nieszczęście urodzić się Arabami na terytorium, do którego Żydzi uzurpowali sobie prawo...

Komentarz został ukrytyrozwiń

"I znów będzie gadanie jacy biedni Palestyńczycy. Tylko gdyby dostali odpowiednie uzbrojenie to zrównaliby Izrael z powierzchni ziemi."

Tomku, nie chcę się powtarzać, więc zapraszam do przeczytania mojego komentarza tu: link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Terroryści? Warto więc wspomnieć kto uznał za stosowne wesprzeć humanitarną akcję pomocy dla 1,5 mln pozbawionych pracy, leków, żywności i opału mieszkańców Strefy Gazy. Jak podaje The Times, na pokładzie statków Flotylli byli Turcy, Grecy, Irlandczycy, Brytyjczycy (ponad czterdziestu, wśród nich Ewa Jasiewicz), Niemcy, Amerykanie, Szwedzi; m.in. szwedzki pisarz Henning Mankell, były amerykański ambasador Edward Peck, niemieckie posłanki Inge Hoeger i Annette Groth, były niemiecki poseł Norman Paech, lekarz Matthias Jochheim. Dary pochodziły także ze zbiórek. Np. 32 tys, funtów zebrali mieszkańcy Lancashire.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.