Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10744 miejsce

Kolejny wieżowiec w Warszawie

W Warszawie powstanie kolejny wieżowiec, który został zaprojektowany przez światowej sławy architekta Daniela Libeskinda. Co o tym myślą warszawiacy? Okazuje się, że mamy mieszane uczucia.

Wizualizacja wieżowca. / Fot. Materiały Orco Property GroupJak poinformował Wiadomości24.pl deweloper nowego wieżowca Orco Property Group, budynek, który ma stanąć przy ul. Złotej 44 w Warszawie ma mieć 192 metry wysokości. Na 54 piętrach będzie 251 mieszkań. Choć budowa dopiero się rozpoczęła, większość apartamentów została już sprzedana. Wieżowiec formą będzie nawiązywał do orła wzbijającego się do lotu, polskiego symbolu narodowego. Projekt ma być zakończony latem 2010 roku.

Nowy wieżowiec ma poprawić wizerunek centrum miasta, gdzie nie ma zbyt wielu apartamentowców. Ta część stolicy została zagarnięta przez centa handlowe i biurowce. W nowym budynku będą wykorzystane elementy City Centre, dawnego centrum handlowego, na którego miejscu powstaje wieżowiec.


Ważne jest również to, że sam architekt budynku, Daniel Libeskind, ma polskie korzenie. W informacji prasowej na ten temat możemy przeczytać, że projekt Złota 44 jest unikalnym budynkiem dedykowanym Warszawie, zainspirowanym przez jego mieszkańców i odrodzenie miasta.

- Można na tę sprawę spojrzeć dwojako. Z jednej strony, takie inwestycje rozwijają Warszawę. Wysokie budynki warto tu budować ze względu na wysokie zaludnienie miasta. Ale nie wpłynie to znacząco na wizerunek Warszawy, ponieważ budynek będzie się zlewał z resztą wieżowców, które już stoją w centrum. Z drugiej jednak strony, należy pamiętać, że o Wizualizacja wnętrza budynku. / Fot. Materiały Orco Property Grouprozwoju gospodarczym Polski nie świadczą obiekty budowane dla bogaczy, a te tworzone z myślą o zwykłych ludziach. W zawiązku z tym warto byłoby przyjrzeć się temu, co dzieje się wokół Warszawy, a nie w jej centrum - powiedział dla Wiadomości24.pl, architekt Stanisław Konopiński. - Sama architektura nie jest powalająca. Na wizualizacji widać dziwaczną bryłę, krzywe ściany. Nie ma tam orła wzbijającego się do lotu. Aranżacja wnętrz jest zimna i smutna, a nie wybitna.

Po chwili Stanisław Konopiński dodaje: - Samą ideę powstawania takich budowli można porównać do pewnej scenki. Wyobraźmy sobie małą wieś, którą zamieszkuje 50 osób. W ciągu 10 lat każdy mieszkaniec wybuduje dom z zamierzeniem, nowoczesny i ładny. W sumie otrzymamy zlewający się jednolity krajobraz. To właśnie stało się w centrum Warszawy. Najbliższym obiektem wokół projektu Złota 44 "dedykowanym" Warszawie jest Pałac Kultury, prezent od wujka Stalina. Wtedy też mówiło się o odrodzeniu miasta.

Co o powstaniu wieżowca myślą sami warszawiacy?
Maciek: - Wprawdzie nie widzę tu żadnego orła ani skrzydeł, ale to nie jest najważniejsze. Sama idea budowania nowoczesnych wieżowców jest dobra. Warszawa choć trochę będzie przypominała światowe centra ekonomiczne.
Ania: - Nie wiem po co oni to robią. Przecież te wszystkie wieżowce są okropne. Powstały już Złote Tarasy i one tylko szpecą Warszawę, a nie zdobią.
Mirek: - To chyba dobrze, że powstanie taki budynek. Będzie zbudowany zgodnie ze współczesnymi trendami architektonicznymi. Trochę nowoczesności nikomu nie zaszkodzi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

grzesiok
  • grzesiok
  • 12.11.2010 15:28

No jestem ciekawy czy ten wieżowiec stanie czy to tylko taki kit... Jak będzie to dobrze bo Warszawa wygląda jak małe miasto a nie stolica...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Bonus
  • Bonus
  • 03.11.2010 20:51

No cóż, Ania chyba nie ma kompletnie gustu architektonicznego. Nie robi jej różnicy architektura ZT, choćby nawet wieżowca Lumen, wchodzącego w skład kompleksu, a naprawdę niezłej bryły architektonicznej, jaką jest Złota 44. Wielu pewnie nieraz posądziło by mnie o antysemityzm, chociaż powiedziałbym im, że są debilami :-). Nie przeszkadza mi też wcale, że w przyszłości zarobią na tym budynku najbardziej inwestorzy o grubych portfelach wiadomego pochodzenia. Do D. Liebeskinda nic nie mam, uważam go za doskonałego architekta. Sam projekt wieży jest świetny i w tym miejscu właśnie coś takiego widziłałem; także na wieżowiec w tej skali czekałem przez lata w centrum Warszawy. Choć nie przypomina tak bardzo orła wznoszącego się do lotu, jak sądzi projektant, bardzo mi się jednak podoba. Natomiast wypowiedź pana architekta Konopińskiego uważam za jeden wielki bełkot. Wypowiedź od początku do końca bez sensu, tak jakby chciał koniecznie coś zarzucić Liebeskindowi i szukał dziury w całym. Jeszcze raz: projekt jest świetny i doskonale wpisuje się w to miejsce. Nie wiem, jak trzeba być ślepym, żeby twierdzić, że będzie zlewał się z otaczającymi go wieżami. Zresztą, jest to miejsce do budowania dla bogaczy, nie dla zwykłych śmiertelników takich jak ja, którzy marzą, że może kiedyś będą posiadać zdolność kredytową. Budować!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 19.02.2009 12:05

link sie zle wkleil, mówiłem o tej inwestycji Kulczyk Holding http://www.muratorplus.pl/biznes/wiesci-z-rynku/najwyzszy-w-europie-wiezowiec-stanie-w-warszawie_61942.html

Duzo lepsze niz Złote Tarasy

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 19.02.2009 12:04

Droga Aniu, Złote Tarasy to nie wieżowiec :P Co więcej planowane wieżowce są na prawdę niezłe, jak ten <a href="http://www.muratorplus.pl/biznes/wiesci-z-rynku/najwyzszy-w-europie-wiezowiec-stanie-w-warszawie_61942.html">Kulczyk Holding</a> , byłoby super by powsta łnajwyższy biurowiec w Europie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.