Facebook Google+ Twitter

Kolejny wyciek oleju na Wiśle. Apel do mieszkańców!

16 grudnia nastąpił kolejny wyciek oleju z rurociągu firmy PERN, przebiegającego pod dnem Wisły pomiędzy miejscowościami Gąbinek a Bógpomóż. Potrzebni są ludzie, którzy mieszkają nad Wisłą, z terenów dotkniętych wyciekiem.

Gromadzący się olej na Wiśle po jego pierwszym wycieku. / Fot. Rafał ŁapińskiZe względu na znaczny obszar skażenia (300 km rzeki x dwa brzegi= 600 km!) niezbędne jest aktywne współdziałanie mieszkańców nadwiślańskich miejscowości ze Strażą Pożarną, przy lokalizacji plam oleju zatrzymanego przy brzegach. Zaangażowanie miejscowej ludności i lokalnych organizacji pozarządowych jest jedyną szansą na pełny i skuteczny monitoring przyrodniczy!

Oto treść komunikatu Fundacji "Ja Wisła"

Prosimy wszystkich o przekazywanie informacji do mieszkańców miejscowości nadwiślańskich, pomiędzy Włocławkiem a Gdańskiem, o to by codziennie sprawdzali sytuację na rzece koło swoich miejscowości i:

- w przypadku wykrycia plam oleju gromadzących się przy brzegach, natychmiast informowali o tym straż pożarną - tel. 998;

- w przypadku znalezienia chorych lub martwych ptaków czy innych zwierząt blisko rzeki, natychmiast informowali o tym Fundację "Ja Wisła" - tel. 502 276 612

Czekamy na zgłoszenia od osób i/lub organizacji pozarządowych, które mogą pomóc w mon itoringu Wisły pomiędzy Włocławkiem a Gdańskiem.

W poniedziałek, po wizji lokalnej w miejscu awarii ogłosimy następny komunikat na www.jawisla.pl

Plama oleju jest jaśniejsza od samej wody. / Fot. Rafał ŁapińskiPlama ma podobno 10 km kwadratowych i grubość 1 cm! Jeśli to prawda, jest bardzo niedobrze. Jedziemy w poniedziałek o świcie, sprawdzić, jak wygląda sytuacja na miejscu. Z Warszawy mamy 200 kilometrów w jedną stronę. Ciężko będzie dojeżdżać tam codziennie - komentuje przedstawiciel fundacji.

Przemek Pasek
Fundacja Ja Wisła

Zobacz zdjęcia:
Wiślana woda zanieczyszczona przez olej

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.