Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejny wykład na Uniwersytecie Dzieci w Warszawie

Piotr Andrzejak
Piotr Andrzejak
Jackson Pollock podczas malowania, foto z rzutnika podczas wykładu
Jackson Pollock podczas malowania, foto z rzutnika podczas wykładu Piotr Andrzejak
Czym różni się sztuka współczesna od sztuki dawnej? Jakie są najnowsze techniki plastyczne? Co sprawia, że wystawa sztuki współczesnej to czasami plac zabaw? Na te i inne pytania dostały odpowiedź dzieci biorące udział w wykładzie prowadzonym przez panią Karolinę Vyšata na Uniwersytecie Dzieci w Warszawie.

Wykład pt. "Czy obraz można oglądać tylko z jednej strony?" prowadzony przez panią Karolinę Vyšata dotyczył nauk humanistycznych, a konkretnie historii sztuki. Większość z nas na tak postawione pytanie zapewne odpowie, że oglądamy to co jest namalowane. Ale obraz można oglądać także z drugiej strony. Popatrzmy na przedstawione obok zdjęcie, na którym widzimy obraz namalowany w 2001 roku przez Rafała Bujanowskiego.

Jako przykład współczesnego malarstwa na płótnie została pokazana sztuka Jacksona Pollocka, którego dzieci obejrzały na zdjęciu w trakcie pracy. Artysta w bardzo dynamiczny sposób tworzył obraz przy pomocy pędzla i farb, którymi chlapał na płótno rozłożone na ziemi.

Również wybitny polski twórca Tadeusz Kantor bardzo często wykorzystywał w swoich obrazach przedmioty codziennego użytku. Np. użył do tworzenia swojej pracy dobrze wszystkim znaną parasolkę. Stworzył całą serię takich parasolek i przesłał je swoim przyjaciołom, którzy mieli za zadanie dorysować to, co chcieli. I tak oto powstała cała seria prac, których twórcami było bardzo wiele osób.

Te i inne interesujące opowieści na temat sztuki współczesnej usłyszały dzieci uczestniczące w wykładzie na Uniwersytecie Dzieci w Warszawie.

***

Karolina Vyšata - absolwentka Historii Sztuki na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Studium Pedagogizacji - posiada kwalifikacje nauczycielskie. Współpracowała z Działem Oświatowym Muzeum Narodowego w Warszawie, od 2006 pracuje w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki. Obecnie kontynuuje naukę na podyplomowych Muzealniczych Studiach Kuratorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Warto przeczytać również ten artykuł.

Współautor artykułu:

  • Ewa Bo
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto