Facebook Google+ Twitter

Kolejnych 500 autorów trafiło do domeny publicznej

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-01 07:46

Dziś obchodzimy Dzień Domeny Publicznej - oznacza to, że od dziś w bibliotekach internetowych możemy bezpłatnie czytać dzieła kolejnych 500 autorów. Dzieje się tak dlatego, że właśnie dziś wygasają prawa autorskie do twórczości autorów, którzy zmarli 70 lat temu.

Jarosław Lipszyc z Fundacji Nowoczesna Polska oraz Koalicji Otwartej Edukacji podkreśla, że przejście utworu literackiego do domeny publicznej oznacza między innymi, że może być on zdigitalizowany i upubliczniony w internecie. Oznacza to, że w internetowej bibliotece szkolnej znajdą się teksty między innymi: Brunona Jasieńskiego oraz Karela Czapka, Faustyny Kowalskiej, Władysława Grabskiego, Edmunda Husserla, Osipa Mandelsztama, Aleksandera Świętochowskiego czy Lwa Szestowa. Ich teksty będziemy mogli za darmo czytać w internecie.

Koalicja Otwartej Edukacji apeluje również do żyjących jeszcze twórców i naukowców, by ci umieszczali swoje utwory w domenie publicznej. Tomasz Makowski dyrektor Biblioteki Narodowej przekonuje, że przejście utworów do domeny publicznej to doskonała promocja literatury i jej twórców.

Współcześni twórcy mogą swoje utwory uwalniać w internecie stosując tak zwaną licencję niewyłączną, która pozwala bibliotece cyfrowej publikować w internecie dane dzieło a jednocześnie nie przejmować pełnych praw do dzieła.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.